F-16 burun iniş takımının pist pürüzlülüğüne karşı davranışının analizi
- Tez No: 50863
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞÜKRÜ SU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada bir F-16 uçağının pürüzlü veya hasarlı pistler üzerinde ilerlemesi esnasında burun iniş takımına, dolayısıyla da uçak gövdesine tesir edebilecek titreşimlerin karakteristikleri incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, uçağın yerde ilerleme hızı ve pist pürüzlülüğünün titreşimin karakterine etkileri araştırılmıştır. Sözkonusu problem, bir taşıtın düzgün olmayan yolda ilerlemesi sırasında meydana gelebilecek titreşim problemine benzetilmiş ve çözümü için taşıt titreşim teorisinden faydalamlmıştır. Burun iniş takımı; kütle, yay ve viskoz sönüm elemanlarıyla modellenmiş, tek serbestlik dereceli lineer bir titreşim sistemi olarak dikkate alınmıştır. İniş takımına etki eden kuvvet, daha önceki araştırmacılar tarafından yapılan deneysel bir çalışma neticesinde elde edilen veriler kullanılarak beşinci dereceden bir polinomla ifade edilmiştir. Tarif edilen problem, analitik olarak çözülmüş, daha sonra analitik çözümden elde edilen neticeler merkezi sonlu farklar ve Runge Kutta gibi iki nümerik diferansiyel denklem çözüm metoduyla doğrulanmıştır. Uçağın yerde ilerleme hızının artmasıyla; sönümleme zamanının kısaldığı fakat titreşim hareketinin genlik, hız ve ivme değerlerinde artışlar olduğu tesbit edilmiştir. Ayrıca, pist pürüzlülüğünün dalga boyu ve yüksekliği arttıkça yerdeğiştirme, hız ve ivme değerlerinde de artışlar meydana gelmektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, during the taxiing of a F-16 war-aircraft along a rough or damaged runway, the characteristics of vibrations taking place on the landing gear; therefore, on the airframe have been investigated. In addition, the effect of runway roughness, taxiing speed on the vibration characteristics has been investigated. The problem in question was simulated to a problem of vibration occurring during a vehicle running along a rough road and the vibration theory of vehicle was adapted to solve the problem. The nose landing gear system was a modelled by a linear vibration system with single degree of freedom consisted of a mass, a linear spring and a viscous damping element. The force applied to the nose landing gear was formulated as a fifth degree polynomial based on the experimental results. The problem described above was solved first analytically, then these results were verified by those obtained from the central finite difference method and the Runge Kutta method. As the aircraft taxiing speed is increased, the damping duration is decreased, however, increases in the displacement, velocity and acceleration values of the vibration of the landing gear are observed. In addition, the height and length of the runway bumps are increased, increases in the displacement, velocity and acceleration values occured.