Tornalama şartlarını simüle eden yeni bir pim ring kayma sistemi kullanarak T15 yüksek hız takım çeliğinin aşınma ve sürtünme davranışının deneysel araştırılması
  1. Tez No: 50861
  2. Yazar: EYÜP SABRİ TOPAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DURMUŞ ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Kesici takımların aşınma davranışları klasik aşınma testleriyle sağlıklı olarak etüd edilememektedir. Bu çalışmada, yüksek hız çeliklerinin aşınma davranışını araştırmak üzere yeni bir pim-ring test düzeneği geliştirilmiştir. Düzeneğin temel prensibi, test edilecek takım çeliğinden imal edilen pim numunenin temas yüzeyinin, yüzeyinden talaş kaldırılmakta olan bir iş parçası üzerinde yeni teşekkül etmiş ve oksitlenmemiş bir yüzeye sürtünmesi esasına dayanmaktadır. Aşınma deneylerinde kayma hızı (minimum 42 m/dak - maksimum 167 m/dak ) ve normal yükteki (minimum 50 N - maksimum 250 N) değişimin aşınma davranışına olan etkileri kuru ve bor yağlı sürtünme şartlarında araştırılmıştır. Deneylerden sonra aşınma miktarı olarak pimlerin aşınma kayıpları ölçülmüş, sonuçların irdelenmesine yardımcı olması açısından pim iş parçası arasındaki sürtünme katsayıları ve iş parçasının yüzey pürüzlülük değerleri de not edilmiştir. Ayrıca aşınma yüzeyleri mikroskobik muayeneye tabi tutulmuştur. Elde edilen deneysel sonuçların değerlendirilmesi sonucu kayma hızındaki ve normal kuvvetteki artışın genel anlamda aşınmayı arttırdığı ancak aşınmadaki artışın kayma hızı ve normal kuvvetteki artışa göre çok daha hızlı olduğu görülmüştür. Kayma hızının aşınmaya etkisi normal kuvvete göre daha yüksektir. Düşük kayma hızı ve normal kuvvetlerde bor yağlı aşınma değerleri kuru şartlara göre daha yüksektir. Kuru sürtünme şartlarında yüksek sıcaklık plastik deformasyonu, bor yağlı şartlarda ise adhesiv aşınma mekanizması etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The wear of cutting tools have not been able studying correctly with the convantional wear tests. In this study, in order to overcome this difficulty, a modified pin-on-ring test apparatus has been developed. The basic principle of this apparatus is a friction of a pin slide against a surface newly formed by a cutting tool and unoxidized countermaterial surface. In wear tests, effects of changes in the sliding speed (minimum 42 m/min, maximum 167 m/min) and normal load (minimum 50, maximum 250 N) on wear behaviour of test steel by dry and lubricated conditions have been investigated. After the tests, wear values have been measured as weight loss of pins. Friction coefficients and surface roughness of the workpiece have been also recorded. Furthermore, the worn surface have been examined by a light optical microscopy. As a result of experimental data which obtained, It has been found that, generally, wear rates increase with the increase of both of sliding speed and normal load, but the increase of wear rate was much more quickly than the increase of sliding speed and normal load so. The effect of sliding speed on wear rate was more dominant than normal load. In some lower sliding speeds and normal loads the wear rate of lubricated conditions was upper than that of dry conditions. In dry conditions, plastic deformation is occured at high temperature. On the other hand, the wear mechanism is adhesive under lubricated conditions.