Evolution of political İslam in Turkey: The case of hilal circle
Siyasal İslam'ın Türkiye'deki gelişimi: Hilal çevresi örneği
  1. Tez No: 508630
  2. Yazar: GÜNEY DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, Müslüman Kardeşler ve Cemaat-i İslami ideolojilerini tercüme ederek Siyasal İslam'ın Türkiye'deki gelişiminde kilit rol oynayan Hilal Dergisinin yayınlarını incelemektedir. Tezin amacı, Siyasi İslam ideolojisinin Türk izleyicilere ilk kez nasıl sunulduğunu ve bu sürecin hem uluslararası hem de ulusal dinamikler tarafından nasıl etkilendiğini anlamaktır. Bu amaçla Hilal'ın 1960'lı yıllarda Dünya, Ortadoğu / Müslüman Ülkeler ve Türkiye siyasetine bakışı araştırılmıştır. Bu anlamda, bu çalışma Soğuk Savaş ideolojik bölünmelerinin Hilal tarafından nasıl yeniden üretildiğini anlatmaya çalışmaktadır. Bu araştırmada Hilal'in Kasım 1958-Kasım 1971 tarihleri arasında yayınlanmış olan toplam 122 sayısı incelenmiştir. İsmail Kazdal'ın gelişinin yayın politikasında bir kırılma yarattığını tespit ederek, Hilal'in yayınları iki periyoda bölünmüştür: Başlangıç Dönemi (Kasım 1958-Şubat 1965) ve Tercüme Dönemi (Şubat 1965-Kasım 1971). Buna bağlı olarak, bulgularım, Hilal'in siyasal perspektifinin 1965'te küresel, bölgesel ve yerel dinamiklerden etkilenerek, anti-komünizmden İslamcılığa dönüştüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the publications of Hilal, one of the leading journals which played a key role in the evolution of Political Islam in Turkey by translating the ideology of Muslim Brotherhood and Jamaat-e-Islami. The aim of this thesis is to understand how the Political Islamist ideology was first presented to Turkish audience, and how this process was influenced both by international and national dynamics. For this purpose, Hilal's perspective towards the politics of the World, the Middle East/Muslim Countries and Turkey during the 1960s was surveyed. In this sense, the study tries to offer an account of how the Cold-War ideological divisions were reproduced by Hilal. In this research, total of 122 issues of Hilal, published between November 1958 – November 1971 were analyzed. Ascertaining that the arrival of İsmail Kazdal has created a rupture in the editorial policy, the publications of Hilal were divided into two periods: Inception Period (November 1958-February 1965) and Translation Period (February 1965-November 1971). Depending on this, my findings indicate that the political perspective of Hilal was transformed from anti-communism to Islamism in 1965, by being influenced by the global, regional and domestic dynamics.