Electricity consumption habits: Southeast Anatolia example
Elektrik tüketim alışkanlıkları: Güneydoğu Anadolu örneği
- Tez No: 508629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez Diyarbakır şehrindeki kaçak elektrik kullanımı etrafında örülmüş ağları merkeze alarak; devlet, toplum ve piyasa arasındaki karmaşık ilişkiyi incelemektedir. Şehirde yapılan saha çalışmasının bulgularına dayanarak, devlet ve piyasa arasındaki çizginin bulanıklığı, devletin şehirdeki hayaletleri, ve kaçak elektrik kullanımının açabileceği muhalif alanlar tartışılmıştır. Devleti bürokratik uygulamalara veya bireylerin devlet çalışanları ile karşılaşmalarına bakarak anlamaya çalışan perspektiflere kritik yaklaşılmış, ve devlet fikrinin şehirdeki varlığı izlenerek, kaçak elektrik kullanıcılarının gündelik yaşantılarında devlet iktidarının nasıl üretildiği anlaşılmaya çalışılmıştır. Ayrıca, direniş ve iktidarı birbirine zıt şekilde konumlandıran ikili düşünme eleştirilerek, devlet iktidarının üretildiği alanlarda direnişin olanakları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the entangled relationship between state, society and market by studying the networks emanated around the ¨illegal¨ electricity usage in Diyarbakır. Based on a field research conducted in the city, elusiveness of the boundary between the market and the state, specters of the state in the city and the potential of ¨illegal¨ electricity usage for opening up dissident realms are discussed. With a critical perspective towards the state theories that study the state either by looking at the bureaucratic practices or encounters of the individuals with the state officials, in this study, the reproduction of state power in the everyday life of the ¨illegal¨ electricity users in the city is discussed. Moreover, abandoning the binary thinking that puts resistance and power in a directly confrontational position is offered and accordingly the possibilities of resistance practices in the domains where state power is being constantly reproduced are explored.