Capitalist development in Turkey and the rise of Islamic capital
Türkiye'de kapitalist gelişme ve İslami sermayenin yükselişi
  1. Tez No: 439046
  2. Yazar: HİLAL KABACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİM ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzde İslami sermaye yalnızca Türkiye'nin ekonomik, politik ve kültürel gündeminde merkezi bir yere sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda güncel bir rol model olarak Ortadoğu'yu da etkilemektedir. İslami sermayenin çağdaş temsilcileri olan muhafazakar girişimciler, toplum içinde yükselen bir tabakayı oluşturmakta ve toplumsal ve siyasal alanın organizasyonunu ve ülkenin iktisadi, ahlaki ve kültürel yapılarını etkilemektedir. Bu bağlamda, Türkiye en güçlü İslami ekonomik örgütü olan MÜSİAD, 'İslami/muhafazakâr burjuvazi' içerisinde bu terimi tanımlaması, organize ve temsil etmesi ve kurumsallaştırması hasebiyle ayrı bir konuma sahip olup yapısal ve kültürel doğası gereği de en önemli tarihsel aktördür. MÜSİAD bir iş adamları derneği olarak İslami çıkar sunumunun taşıyıcısı konumunda olmasından ötürü günümüz Türkiyesinde İslamcı hareketin politik ekonomisinin gelişiminin tahlilinde büyük ilgiyi haketmektedir. Bu bağlamsal çerçevede bu tez, son dönemde Türkiye politik ekonomisinin dönüşümü sürecinde İslami çıkarların oluşumu ve temsilinin Türkiye'de modernleşen İslam'ın yaşamın sosyo-ekonomik, siyasal, kültürel ve dini yönlerine etki eden çok boyutlu bir olgu olduğu hususunu İslami bir işadamı derneği örneği üzerinden analiz etmiştir. Tez, Türkiye'de kapitalist gelişmenin dönüşümünü ve İslami sermayenin yükselişini sosyo-ekonomik, politik, kültürel ve dinsel yönlerle ilişkisi içerisinde inceleyerek böylesi bir iktisadi-etik-estetik dönüşümüne neden olan unsurları tarihsel ve kavramsal bir çerçevede tahlil etmiştir.
Özet (Çeviri)
Islamic capital not only has a central place in the economic, political and cultural agenda of Turkey but also have implications for the rest of the Middle East region as a role model contemporarily. The conservative entrepreneurs, who are the contemporary representatives of the Islamic capital, are forming a rising strata within the society and effecting the organization of social and political space and also the economic and moral-cultural configurations of the country. In this context, as the strongest Islamic economic organization in Turkey MÜSİAD has a distinct position and even the most important historical actor with its structural and cultural nature within these so called 'Islamic/conservative bourgeoisie' while it has defined, organized, represented, institutionalized and reproduced the term. Since MÜSİAD is the bearer of Islamic interest representation as a business association, it deserves a great attention in the analysis of the evolution of the political economy of Islamist movement in the contemporary Turkey. Within this contextual framework, this thesis confines itself to the analysis of the formation and representation of Islamic interests within transformation of the Turkish political economy by looking at the modernizing Islam in contemporary Turkey as a multi-dimensional fact in the socio-economic, political, cultural and religious aspects of life, with the case of a business association with an Islamic orientation. The thesis analyzes what made such an economic-ethical-aesthetic transformation possible by exploring the transformation of capitalist development in Turkey, and the rise of Islamic capital in its relation with socio-economic, political, cultural and religious aspects within a historical and conceptual perspective.