Mӓhmud hӓsӓniy tarafından Özbek Türkçesine tercüme edilen Hüsӓyn İbn-i İbrâhim Muhӓmmӓd ӓt-Tӓflisiy'nin Kâmilüʼt-Tӓʼbir/Mükӓmmӓl Tuş Tӓʼbirnâmӓsi (7-61. sayfalar arası) (Transkripsiyon-inceleme-aktarı-dizin)
This MA thesis was conducted on the pages between 7 and 61 of Kâmilü't-Ta'bir/Mükammal Tuş Ta'birnâmasi written by Hüseyn İbn-i İbrâhim Muhammad et Taflisiy, which was translated into Uzbek Turkish by Mahmud Hasany. The thesis is comprised of four main chapters: Transcription, Research, Transition and Index
- Tez No: 508638
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Bu yüksek lisans tezinde Mahmud Hasaniy tarafından Özbek Türkçesine tercüme edilen Hüseyn İbn-i İbrâhim Muhammad et Taflisiy'nin Kâmilü't-Ta'bir/Mükammal Tuş Ta'birnâmasi adlı eserinin, 7-61. arası sayfaları üzerinde çalışılmıştır. Tez çalışması“Transkripsiyon, İnceleme, Aktarı, Dizin”olarak dört ana bölümden oluşmaktadır. Girişte yazar ve eser hakkında bilgi verildikten sonra; Transkripsiyon bölümünde, metnin Özbek Kirilinden Latin alfabesine transkripsiyonlu şekli verilmiştir. İnceleme bölümünde teze konu olan bölümün gramer incelemesi yapılmıştır. Aktarı bölümünde, metin Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Son bölümü oluşturan dizinde ise, metinde geçen tüm kelimeler ile birleşik yapılar alfabetik olarak sıralanıp metinde geçen anlamları ile verilmiştir. Dizin Türksözdiz programı ile hazırlanmıştır. Dizinin ardında kaynakça ve orijinal metin yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This MA thesis was conducted on the pages between 7 and 61 of Kâmilü't-Ta'bir/Mükammal Tuş Ta'birnâmasi written by Hüseyn İbn-i İbrâhim Muhammad et Taflisiy, which was translated into Uzbek Turkish by Mahmud Hasany. The thesis is comprised of four main chapters: Transcription, Research, Transition and Index. Following the Introduction, where the author and his work was explained, In the Transcription, the text was given in the form from Uzbek Cyrillic to Latin alphabet. Grammar analysis of the related part of the work was carried out in the Research. The text was translated into Turkish in Transition. In Index, which is the last part of the thesis, all the words and compound structures in the text were listed alphabetically and given with their meanings. The index was formed with the programme Türksözdiz. Following the Index, references and the original text are available.