Kazak şairi Muhtar Şahanov'un Mäñgurttenbev Marselezası adlı eserindeki şiirler: Aktarma, tematik açıdan inceleme ve metin
The poems in the work of Muhtar Sahanov called Mäñgurttenbev Marselezasi: Translation, thematic analysis and text
  1. Tez No: 380672
  2. Yazar: SİBEL TUFANER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL TURAN KALLİMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 553
Özet
Bağımsızlık dönemi Kazak edebiyatının önemli temsilcilerinden birisi olan Muhtar Şahanov'un eserlerinde, Kazak halkının kültürel yönden güncel sorunları, Kazakların geçmiş yaşantısı ve geleceği, Kazak Türkçesi'nin dünü, bugünü ve yarını hakkındaki endişeler dile getirilmektedir. Çalışmamız, Kazak halkını uyuduğu derin uykudan uyandırmak amacıyla eserler veren Muhtar Şahanov' un Mӓñgurttenbev Marselezası isimli kitabındaki şiirlerin tematik açıdan incelenmesini ihtiva etmektedir. Üç bölümden oluşan çalışmamızın giriş bölümünde Kazak edebiyatının gelişim evreleri ele alınırken birinci bölümde yazarın hayatı, edebi şahsiyeti, manzum ve mensur eserleri, tiyatroları, dramaları ve piyesleri üzerinde durulmaktadır. Eser hakkında kısa bir bilginin verildiği ikinci bölümde ise şiirlerdeki dil ve üslup incelenmiştir. Çalışmamızın asıl bölümünü oluşturan üçüncü bölümde şairin, üzerinde inceleme yaptığımız Mӓñgurttenbev Marselezası isimli eserinde işlenen temalar ele alınmaktadır. Şairin ele aldığı temalar; milli temalar, insan teması, hayat ve ölüm teması, aşk ve kadın teması, diğer temalar şeklinde sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırma yapılırken şairin en çok işlediği temalardan en az işlediği temalara doğru bir sıralama yapılmıştır. Çalışmamızın son bölümünde de metnin transkripsiyonu ve Türkiye Türkçesi'ne aktarımını yer verilerek çalışmamız sonuçlandırılmıştır. Bağımsızlık sonrası Kazak şiiri alanında bundan sonra yapılacak olan ulusal ve uluslararası çalışmalara ışık tutacağını düşündüğümüz çalışmamızın sonuç bölümünde şairin işlediği temalardan yola çıkarak genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the works of Muhtar Sahanov, one of the prominent representatives of Kazakh literature in the post-independence period, the current cultural issues of the Kazakh society and the worries about the past and future of the Kazakhs and Kazakh Turkish are mentioned. Our study includes the thematic analysis of the poems in the book called Mӓñgurttenbev Marselezası written by Muhtar Sahanov who has created works in the aim of waking the Kazakh society up from the deep sleep they have had. In the introductory part of this study, consisting of three parts, we have mentioned the life, literal personality, poetic and prosaic works, plays, dramas and pieces of the poet while studying the progress stages of Kazakh literature. In the second part, where short information is given about the work, we have analyzed the language and the style in the poems. In the third part, the main part of our study, we have dealt with the themes processed in the work called Mӓñgurttenbev Marselezası written by the poet. The themes processed by the poet are classified as national themes, life and death theme, human theme, love and woman theme. During this classification, the themes are ordered starting from the most to the least themes that the poet processed. In the final part of our study, we have finalized our work through the transcription and translation of the text into Turkey Turkish. In the light of the themes that the poet processed in his work, a general assessment has been achieved in the final part of this study which is assumed to set light to the national and international studies to be done there after in the field of Kazakh poetry.