Özbek halk hikâyelerinden Mirzâ Hӓmdӓm Qıssӓsı (inceleme-metin-aktarı-dizin)
Uzbek folk stories Mirzâ Hӓmdӓm Qissӓsi (examination-text-transfer-index)
- Tez No: 481371
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU ERDOĞAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada, Özbek Türkçesine ait Mirza Hemdem Kıssası adlı eser incelenmiştir. Bu eser Özbekistan'da Fenler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Eski El Yazmalar Kütüphanesi'nde bulunmaktadır. Eser, 1998 yılında Taşkent'te basılmıştır. Tez çalışması“İNCELEME, METİN, AKTARI, DİZİN”şeklinde dört ana bölümden oluşmaktadır. Girişte; metin, yazar ve eser hakkında bilgiler verilmiştir. İnceleme bölümünde dil ve imla özellikleri verilmiştir. Metin bölümünde, Mirze Hemdem Kıssası adlı metnin transkripsiyonu yapılmıştır. Aktarı bölümünde, kıssanın günümüz Türkçesine çevirisi yapılmıştır. Dizin bölümünde ise, metinde geçen kelime ve kelime grupları verilmiş, kelimelere anlam verilirken de metindeki anlamları esas alınmıştır. Kelimeler alfabetik olarak sıralanmış ve anlamlandırılmıştır. Çalışmanın sonunda, eserin orijinal metni yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, the work named Mirze Hemdem Kıssası of the Uzbek Turkish is investigated. This text is located at the Library of Old Hand Writings of Şarkiyat Institute of the Academy of Sciences. The text was printed in 1998 in Taşkent. The thesis work consists of four main chapters, as“EXAMINATION, TEXT, TRANSLATION, and INDEX”, excluding“INTRODUCTION”. In the“Introduction”, information is given on the text, author, and the work. In the“Examination”, the language and orthographic features of the text are investigated. In the“Text”, the transcription of the text named Mirze Hemdem Kıssası was realized. In the“Translation”, the text is translated into modern Turkish. In the“Index”, the words and word groups in the text are given; and when giving meanings to words, their meanings in the text are taken into consideration. The words are sorted and interpreted alphabetically. The original text of the work is at the end of the study.