Eğirdir gölü balıklarında hipofiz bezinin anatomik ve histolojik yapısı üzerinde bir araştırma
- Tez No: 411684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Eğirdir gölündeki sazan (Cyprinus carpİo), sudak (Stizostedion lucioperca) ve eğrez (Vimba vimba) balıklarının hypophysis bezlerinin anatomik ve histolojik yapısı incelenmiştir. Araştırınada kullanılan balıklar, Eğirdir gölünün Köprü, Büyük Kabaca ve Gaziri aviaklarından temin edilmiştir. Histolojik çalışmalar için hipofizektomi ile balıklar'dan çıkarılan hypophysis bezleri, uygulanacak histakimyasal tekniğe bağlı olarak % 10 'luk neutral folmaldehyde ve Bouin' s solusyonlarında tesbit edilmiştir. Manuel yöntemle işlenen hypophysis bezleri, paraf'in bloklara alındıktan sonra rotary mikrotom ile 4 p kalınlığında kesilmiştir· .. Kesitler haematoxylin-eosin, Masson's trichrome, Heidenhain' s azan, periodic acid-schif'f, PAS-Orange G ve OF'G boyama yöntemleri ile boyanınışlardır .. Anatomik olarak hypophysis bezinin, sazan balıklarında meşe palamutu, eğrez balıklarında yuvarlak, sudak balıklarında ise koni şeklinde oldukları, araştırmada kullanılan balıklarda beyin ile hypophysis bezinin bağlantısını sağlayan neurohypophysial sap yani infundibuluın kısmının çok ince ve kısa olduğu ve ancak mikroskobik olar·ak görülebildiği tesbit edilmiştir. Makroskobik olarak anterior ve posterior olarak iki kısmı ayırdedilebilen adenohypophysis'in anteriordeki büyük parçasının pars distalis, posteriordeki küçük parçasının olduğu histolojik kesitlerden anlaşılmıştır. par·s intermedia Hypophysis bezinin ikinci lobu olan neurohypophysis kısmı bezin merkezinde yer almıştır .. Histolojik olarak hypophysis bezinin pars distalis kısmındaki rastral bölgesinde kırmızı ve turuncu renkte boyanan, her taraf·a dağılmış olarak bulunan ve düzensiz şekilli acidophilic hiicreler in prolactin hücreleri; küçük ve az sayıda olan ve mavi renkte boyanan basophilic hücrelerin ise thyroid stimulating hormon hücreleri olduğu ve uygulanan boyama tekniklerinin hiçbirinde boya almayan ve adenohypophysis' in diğer bölgelerinde de görülebilen küçük, düzensiz şekilli chromophob özellikteki hücrelerin ise adrenocorticotroph hormon hücreleri olduğu tesbit edilmiştir.. Deneme balıklarının adenohypophysis ı in proximal bölgesinde, üreme dönemlerinin dışındaki balıklarda sitoplazmasında vakuoler· boşluk, üreme döneminde ise sekresyon granüllerini içeren gonadotroph hücrelerin geniş bir alana yayıldığı tesbit edilmiştir. Adenohypophysis • cie rastral ve proximal pars distaliste dağılmış olarak basophilic TSH hücreleri bulunmuştur. Proximal pars distal is bölgesindeki somatotroph hücrelerin kordonlar ve kümeler oluşturduğu, yapılan boyamalar ile kırmızı veya tur·uncu boya olarak acidophilic özellik gösterdikleri tesbit edilmiştir. Adenohypophysis' in pars intermedia kısmının araştırmada kullanılan balıklarda, neurohypophysis' i bir kılıf gibi sardığı görülmüş ve pramidal veya uzunca şekilli, hafif' basophilic hücrelerden oluştuğu tesbit edilmiştir. Neurohypophysial lobun, diğer vertebralılarda olduğu gibi, myelinsiz sinir fibrilleri ile bunların arasında yer almış olan pituicyte hücrelerinden oluştuğu görülmüştür. Bezin her tarafına parmak benzeri çıkıntılar şeklinde yayılmış olan neurohypophYsis'de iri, Herring cisimcikleri adı verilen yapılar tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present work was carried out to study the histo-anatomical structure of' the pituitary gland of' the common carp (Cyprinus carpio), pike-perch (Stizostedion lucioperca) and zllhrte (Vimba vimba). In this study, f'ish were obtained from the Köprü, Büyük Kabaca and Gaziri f“ishing grounds of' Eğirdir lake. Pituitary glands for histological examination were taken by hypophysectomy and f”ixed in ei ther 10 % neutral Iormaldehyde or Bouin' s solution depending on the staining method to be used. The glands were processed manuelly and ambedded in paraf“f”in wax, then cut to 4 rnicrons thickness wi th a rotary microtome.. These sections were then stained wi th haemat.oxylin-eosin, Masson 's tr-ichrome, Heidenhain's azan, periodic acid-schif'f', OFG and PASOrange G. Anatomically, the pituitary coınmon carp, globular-shaped in pike-perch. In all these fishes gland is acorn-shaped in zahrte and cone-shaped in the neurohypophysial stalk or inf“undibulum that provides the connection between the brain and the pi tui tary gland was very sh ort and thin and so could only be observed microscopically. Macroscopically, two parts, the the adenohypophysis could anteri or and the posteri or·, be separated corresponding to histological sections of the pi tui tary gl and. Anteriorly, the larger part of the adenohypophysis was pars distalis, posterimly the sınaller par·t was pars intermedia.. The neur·ohypophysis, which is the second lobe of the pi tui tary gl and, is found in the hypophysial core, Histologically, it was observed that the prolactin eel ls, were acidophilic that stained red or orange, are scattereÇ .. in the rastral region of· the pars distalis; the thyroid stimulating hormone cells were basophilic that stained blue are found in small number.. In the same region adrenocorticotrophic hormone cells, which showed chromophobic characteristic and therefore were not stained by the techniques used, were observed as small, irregularshaped cells and alsa they were seen in other parts of' the adenohypophysis.. It was found that the fish examined during the ir spawning period had seeretian granules in the gonadotroph cells widely scattered in the proximal region of the adenohypophysis though these cells were vacuolated at other times.. Basophilic, thyroid-stimulating hormone cells were found to be widely scattered in both the rastral and proximal parts of the pars distalis of the adenohypophysis. Somatotroph eel ls were located in the proximal pars distalis, arranged in cords or in clusters, and these stained red or orange and had an acidophilic character. In the specimens examined it was found that the neurophypophysis cf the adenohypophysis was covered by the pars intermedia as a case and that this part was composed of· elongated or pyramidially shaped cells of faintly staining basophilic cells. It was also observed that the neurohypophysial lobe, as in other vertebrates, was composed of' unmyelinated nerve fibers and pituicyte cells which were located between unmyelinated nerve f'ibers.. In the neurohypophysis, which was spread finger like projections throughout the gland, large bodies ”Herring bodies 11 wer·e found scatter·ed ..