Günümüzde geleneksel sanatlarda kullanılan organik malzemelerden yapılan takılar
The jewelry made from organic materials used in traditional arts in today
  1. Tez No: 508645
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZER SOYDİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİLE RENGİN OYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezin amacı, insan oğlunun var olduğu tarihten günümüze kadar ortaya çıktığı toplumun kültürünü yansıtan geleneksel sanatlarda kullanılan organik malzemelerden yapılan takıları incelemektir. Bu çalışma için öncelikle, nicel araştırma yöntemlerine göre, literatür taraması yapılmış, veriler toplanmış, sözlü görüşmeler ve uygulamalar yapılmıştır. Bu anlamda, geleneksel sanatlar, kullanılan organik malzemeler ve takılar ile ilgili genel bilgi verilerek tanıtılmıştır. Araştırma kapsamında organik malzemelerden yapılan takı örnekleri yapım teknikleriyle tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the jewelry made from organic materials used in the traditional arts that reflect the cultures of the society from the beginning of human existence till nowadays. Priorities for this study, based on quantitative research methods, literature search was done, the data was collected, oral interviews and applications were conducted. In this sense, traditional arts are introduced by giving general information about used organic materials and jewelry. In the scope of the research, samples made from organic materials were introduced by construction techniques.