Kırsal turizm kapsamında Türkiye'de çiftlik turizminin değerlendirilmesi: TaTuTa çiftlikleri örneği
The evaluation of farm tourism in Turkey within the scope of rural tourism: A research on TaTuTa farms
- Tez No: 508672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN ÇAĞLAR KILINÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bir çiftliğin eğlence ve rekreasyon amaçlı ziyaretçilerin kullanımına sunulması genel anlamda çiftlik turizmi olarak nitelendirilmekte ve kırsal alanların çiftlik turizmi kapsamında değerlendirilmesi hem kırsal kalkınma da hem de sürdürülebilirlik anlamında önem arz etmektedir. Bu bağlamda bu çalışmada Türkiye'de Tatuta'ya bağlı faaliyet gösteren çiftlik işletmecilerinin ve bu çiftlikleri ziyaret edenlerin çiftlik turizmine ilişkin deneyimlerini ortaya çıkarmak hedeflenmiştir. Tatuta'ya bağlı faaliyet gösteren çiftlik işletmecilerini tarım sektöründen farklı bir sektörde (turizm) çalışmaya iten nedenlerin yani hedeflerinin neler olduğu araştırmanın birinci alt amacını oluşturmaktadır. Bu hedeflere ne ölçüde ulaşıldığı ise de araştırmanın ikinci alt amacını oluşturmaktadır. Bu çalışmada farklı nitel araştırma yaklaşımlarından fenomenolojiye başvurulmuştur. Araştırma deseni olarak fenomenoloji seçilmesinin nedeni bu araştırma deseninde ana odağın kişisel deneyimlerin olmasıdır. Çalışmanın iki araştırma sorusu için iki ayrı örneklem grubu seçilmiştir. İlk örneklem grubunun seçiminde amaçlı örneklem stratejilerinden kriter temelli örneklem, ikinci örneklem grubunun seçiminde ise kolay ulaşılabilir örnekleme stratejisi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak veri toplama yaklaşımlarından görsel-işitsel materyallerden faydalanılmıştır. Çiftlik sahipleri ve ziyaretçilerden elde edilen veriler içerik analizi tabii tutulmuştur. Bu süreçte toplanan veriler öncelikle kodlanmıştır ve ardından temalara ayrılmıştır. Araştırmanın değerlendirici bir özelliğe sahip olmasından dolayı değerlendirici kodlama teknikleri kullanılmıştır. Değerlendirici kodlama, büyüklük kodlaması ve betimsel kodlama ile birlikte kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda araştırma kapsamındaki ziyaretçilerin genel olarak ziyaret ettikleri çiftliklerden olumlu deneyimlerle ayrıldığı görülmüştür. Her ne kadar bazı konularda bazı çiftlikler eleştirilse de bu oran oldukça azdır. Diğer taraftan çiftlik sahipleri, çiftlik turizmine yönelmelerindeki hedeflerinin neredeyse tamamına ulaşmıştır. Çiftlik sahiplerinin çiftlik turizm deneyimlerinin genel olarak olumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Providing a farm for leisure and recreational use is generally regarded as farm tourism and the using rural areas within the scope of farm tourism is important both for rural development and for sustainability. In this context, this study shows TaTuTa dependent activities of farm operators in Turkey and aimed to reveal the experience of visitors visiting these farms for the farm tourism. The reasons why the farmers operating within the organization of Tatuta are working in a different sector (tourism) than the agriculture sector that is, what their targets are the first sub-objective of this research. To what extent these targets are reached constitutes the second sub-objective of the research. Among different qualitative research approaches, phenomenology was applied this study. The reason for choosing phenomenology as a research pattern is that personal experiences are the main focus in this research design. Two separate sample groups were selected for the study's two research questions. In the selection of the first sample group, criterion-based sampling was used from objective sampling strategies and easily accessible sampling strategy was used in selecting the second sample group. Audiovisual materials were used as data collection tools. The data obtained from the farm owners and visitors was subjected to content analysis. In this process, the collected data are coded first and then divided into themes. Evaluator coding techniques have been used since the research has an evaluative feature. Evaluator coding is used together with size coding and descriptive coding. At the end of the study, it has been seen that visitors' farm tourism experiences are generally positive. Although some farms have been criticized in some cases, this rate is rather low. On the other hand, farm owners have reached almost all of their goals of turning to farm tourism. It has been seen that farm owners' farm tourism experiences are generally positive.