Stok değerleme yöntemleri ve stok değerleme yöntemlerinin aralıklı ve sürekli envanter yöntemlerine göre karşılaştırılması
Comparison of stock valuation methods and stock valuation methods by interval and continuous inventory methods
- Tez No: 508678
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FETHİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı; üretim işletmelerinde mamul ya da hizmet üretiminde kullanılan ilk madde ve malzemelerin maliyetinin hesaplanmasında kullanılan değerleme yöntemlerinin karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla; çalışmada öncelikle stok kavramı ve stok değerleme yöntemleri açıklanmaya çalışılmış, üretim işletmelerinde stok yönetimi kavramı açıklanmış ve stok yönetiminin önemi üzerinde durulmuştur. Sonra; Vergi Mevzuatı, Uluslararası Muhasebe Standartları, Türk Ticaret Kanunu ve Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği'nde yer alan stoklarla ilgili düzenlemeler karşılaştırılmıştır. Daha sonra, aynı stok değerleme yönteminin devamlı ve aralıklı envanter yöntemlerine göre uygulama sonuçları karşılaştırılmış ve değerleme sonuçlarının farklı olup olmadığı noktasında örnekler üzerinde uygulama yapılmıştır. Sonuç olarak; aynı değerleme yönteminin uygulanmasına karar verilen devamlı ve aralıklı envanter yöntemlerine göre farklı değerleme sonuçlara yol açtığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; is the comparison of the valuation methods used in the calculation of the cost of the first materials and materials used in the production of goods or services in manufacturing enterprises. For this purpose; In the study, firstly the concept of stock and stock valuation methods were tried to be explained, the concept of stock management in production enterprises was explained and the importance of stock management was emphasized. After; Tax Legislation, International Accounting Standards, Turkish Commercial Code and Accounting System Implementation General Regulations. Then, the application results were compared according to the continuous and intermittent inventory methods of the same inventory valuation method and the samples were applied to the point that the valuation results were different. As a result; it has been observed that different valuation results have been observed according to the continuous and intermittent inventory methods decided to apply the same valuation method.