Vergi Hukukunda zamanaşımı
The prescription in Tax Law
  1. Tez No: 508690
  2. Yazar: KAĞAN AKBAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Zamanaşımı borcu sona erdiren en önemli nedenlerden biridir. Zamanaşımının tarihi gelişimi, faydaları ve zararları konusunda pek çok araştırma ve çalışma mevcuttur. Bu sebeple bu çalışmada vergi hukukunda zamanaşımının tarihi gelişimi üzerinde durulmamış, zamanaşımının varlığının sebepleri, faydaları ve zararlarından bahsedilmekle birlikte bu konuda fazla derine girilmemiştir. Çalışmada daha çok vergi hukukunda zamanaşımının günümüz uygulamasına yer verilmiş, tahakkuk ve tahsil zamanaşımı süreleri ayrıntılı olarak açıklanmış, vergi hukukunda zamanaşımının diğer hukuk dallarındaki zamanaşımı süreleri ile karşılaştırılması ve yine benzer sürelerle ilişkisi üzerinde durulmuştur. Ayrıca vergi hukukunda zamanaşımı kapsamında doktrinde yapılan tartışmalar üzerinde durulmuş ve bu konular sonuca bağlanmaya çalışılmıştır. Suçlarda zamanaşımı hususu tek başına oldukça kapsamlı bir alan olduğundan, vergi suçlarında zamanaşımı konusundan çok derine inilmeden genel olarak bahsedilmesi tercih edilmiştir. Vergi hukukunun idare hukuku, ceza hukuku, icra hukuku, idari yargılama hukuku, ticaret hukuku gibi birçok alanla ilişki içinde olduğu, ayrıca vergi hukukunda mevzuatın da çok dağınık olduğu aşikârdır. Bu çalışmada vergi hukukunda zamanaşımı süresi açısından önemli nitelikte olmakla birlikte mevzuatta dağınık halde bulunan birçok özel durum bir bütünlük içinde aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Prescription is one of the most important reasons for ending debt. There are many researches and studies on the historical development, benefits and damages of Prescription. For this reason, in this study, the historical development of the prescription in tax law has not been emphasized. In addition, the reasons, benefits and harms of the existence of prescription have been mentioned, but not concerned deeply. In the study, present application of prescription in tax law has been included more; prescription period of assessment and collection has been explained in detail, the comparison of prescription in tax law with other law branches and the relation with the similar periods has been emphasized. In addition, within prescription in tax law, discussions made in doctrine have been emphasized and these issues have been tried to be concluded. It has been preferred to mention prescription in tax crimes in general without being deeply concerned as prescription in crime is a rather comprehensive area by itself. It is obvious that the tax law is related to many fields such as administrative law, criminal law, executive law, administrative judicial law, commercial law, and also the legislation in tax law is very scattered. In this study, besides having important quality in terms of prescription period in tax law, many special cases which are scattered in legislation have been tried to be transferred in coherence.