Türkiye'de güvenlik söyleminin kuruluşu: TBMM tutanakları üzerinden bir inceleme (1978-2002)
Formation of security discourse in Turkey: An investigation of parlimentary minutes (Turkish national assembly) 1978-2002
- Tez No: 508691
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN MACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu araştırma, siyasal elitlerin toplumsal grupları tehdit olarak inşa eden ulusal kimlik ve egemenlik söylemlerini, 1978-2002 yılları arasındaki parlamento tutanakları üzerinden analiz etmektedir. Çalışmanın amacı, bu söylemlerin hangi tür dışlayıcı stratejiler içerdiğini, devlet içi çatışmaları açıklamada kısıtlılıklar taşıyan geleneksel yaklaşımların dışına çıkarak araştırmaktır. Bu çalışma, Kopenhag Okulu'nun güvenlikleştirme teorisinin Türk siyasal hayatındaki kronik toplumsal gerginlikleri anlamak için yeni bir kavrayış sunacağı iddiasındadır. Kopenhag Okulu, toplumsal güvenlik kavramsallaştırmasıyla, etnik ve politik ayrışmalarla ilişkili devlet içi çatışmayı açıklayan kapsamlı bir alternatif yöntem sunmaktadır. Siyasal elitlerin güvenlikleştirici söylemlerinin toplumsal güvenlik kavramı üzerinden incelenmesi; ulusal kimliğin hangi anlatılarla kurgulandığını, hangi grupların ulusal kimliğe dahil edildiğini ve hangi grupların ulusal kimliğin dışında bırakıldığını açıklayabilir. Bu nedenle araştırma, siyasal elitlerin devlet-içi politik ve toplumsal grupları hangi değerler açısından tehdit olarak kurduğunu ve etnik, dinsel, dilsel ve ideolojik gerilimleri kurgulama biçimlerini güvenlikleştirme teorisi aracılığıyla tartışmaktadır. Siyasal elitler, politik ve etnik grupları tehdit olarak inşa ederken ulusal kimlik ve devlet egemenliğine dair varoluşsal değerlere gönderme yapmaktadır. Meclis söylemi, bu değerlerin korunmamasını kimliğin ve egemenliğin yıkılışı biçiminde temsil ederek olağanüstü önlemlerin alınmasına meşruiyet oluşturmaktadır. Spesifik bir grup; teritorya, etnisite, din, dil ve rejim şeklindeki ulusal kimlik ve devlet egemenliğine ait varoluşsal nesnelere meydan okuduğunda, siyasal elitler, bu grupları“güvenlikleştirmekte”ve bu nesneleri koruma adına olağanüstü önlemler almaktadırlar. Daha geniş olarak bu tez, çatışmalarla bölünmüş toplumlarda şiddet ve elit stratejileri literatürüne katkıda bulunmayı ve şiddetin etnik, dilsel ve dini olarak çeşitlilik gösteren toplumlarda nasıl meşrulaştırıldığı konusunda daha fazla araştırma yapılmasının yolunu açmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research explores how Turkish political elites' discourse constructs social groups as a security threat. The purpose is to understand the exclusionary strategy adopted by political elites towards ethnic and political groups. This research claims that the Copenhagen School securitization theory provides fresh insight to recognize a chronic Turkish political condition. This research proposes to move away from the realist approaches focusing too much on inter-state conflicts and falling short to explain intra-state conflicts. The research offers an exploration of the securitization discourse adopted by political elites through the lens of social security. The focus of this study is on how political elites mobilize ethnic, religious, linguistic and ideological divisions from the perspective of securitization theory. The research argues that each of social groups is referred to as a threat in the parliamentary discourse that is consequently associated with different referent objects. Political leaders establish that specific groups constitute a threat when a group identity challenges a referent object associated with national identity and state sovereignty. Parliamentary discourse, therefore, legitimizes taking“extraordinary measures”deemed necessary by political elites whenever the questions of national identity and state sovereignty are at stake. Whenever specific groups challenge the main pillars of national identity and sovereignty such as territory, ethnicity, language, religion, and regime, political elites“securitize”the social groups taking extraordinary measures aimed at protecting these pillars. More broadly, this thesis paves the way for more research on how violence is legitimized in ethnically, linguistically and religiously diverse societies. It, therefore, contributes to the literature on elite strategies and violence in divided societies rife with conflict.