Bireysel yatırım kararlarında demografik değişkenler ile davranışsal eğilimler arasındaki farkın incelenmesi: Kilis örneği
- Tez No: 508707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Kilis 7 Aralık Üniversitesindeki akademik ve idari çalışanların demografik değişkenleri ile davranışsal eğilimler arasındaki farkın incelenmesi amaçlamaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket seçilmiş, katılımcılara sözlü olarak bireysel yatırımlarının bulunup bulunmadığı sorulmuş ve sadece bireysel yatırım yapanlar ile anket yapılmıştır. 206 bireysel yatırımcıya ulaşılmıştır. Katılımcılara demografik özellikleri, yatırım çeşitleri, yatırım sayıları, yatırım karar eğilimleri ile ilgili toplam 31 soru yöneltilmiştir. Anket soruları Yalçın (2009)'un çalışmasından faydalanılarak hazırlanmıştır. Araştırmanın bulguları kısmında demografik verilere ilişkin frekans analizleri yapılmış, yatırımcı eğilimlerine yönelik sorulara ise T-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testi uygulanarak anlamlı farklılıklar olup olmadığı incelenmiştir. Elde edilen bulgular literatürle karşılaştırılmış, sonuç olarak bireysel yatırımcıların bazı demografik özellikleri ile öne sürülen eğilimlerin bir kısmı arasında farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the difference between demographic variables and behavioural tendencies of academic and administrative staff of Kilis 7 Aralık University. Questionnaire was used in order to collect the necessary data. Participants were asked verbally if they have personal savings and only the ones who have personal savings were surveyed. 206 personal investors were reached. Participants were asked 31 questions relating to their demographical features, investment types, investment number, and investment decision tendencies. Survey questions were prepared by utilising from Yalçın's (2009) study. In the finding stage of the study, demographic data relating to frequency analysis were made. After that, for personal tendencies, T-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used in order to examine if there is a meaningful difference or not. Findings of the study were compared with the literature and consequently, differences were found between some of the demographic features of personal investors and propounded tendencies.