Öğretmenlerin motivasyon düzeylerine etki eden değişkenlerin analizi
Analysis of variables affecting teacher motivation levels
  1. Tez No: 508708
  2. Yazar: FEYZA URHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin motivasyonları ve ilişkili faktörlerin yönlü olarak incelen -mesidir. Bu amaç çerçevesinde, öğretmenlerin içsel ve dışsal motivasyonları, cinsiyet, yaş, medeni durum, mesleki kıdem, mezun olunan branş, okul türü ve düzeyine göre karşılaştırmalı olarak incelen -miştir.Araştırmada, genel tarama modellerinden karşılaştırma türü ilişkisel tarama modeli kullanıl- mıştır. Çalışma 2015-2016 öğretim yılında Konya ili Meram ilçesinde görev yapan 404 öğretmen üzerinde yürütülmüştür (anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise/Özel-Devlet). Araştırma verilerinin toplanmasında 'Kişisel Bilgi Formu' ve 'İçsel ve Dışsal Motivasyon Ölçeği' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda katılımcı öğretmenlerin içsel motivasyonlarının çok yüksek, genel motivasyonlarının yüksek ve dışsal motivasyonlarının ise orta düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The teacher, one of the most important elements in education, has qualities that influence the quality of education. The quality of the teacher's qualifications, personality and motivation ensure success in education. In this research it is aimed to investigate the motivations of the teachers and related factors in a multidimensional way.Within this aim, internal and external motivations of teachers were examined comparatively by gender, age, marital status, occupational seniority, graduated branch, school type and level. In the research, a comparison type relational survey model one of the from general survey models was used. The study was carried out with 404 teachers (kindergarten, primary school, junior high school, high school / private-state) working in Meram district of Konya province in 2015-2016 academic year. 'Personal Information Form' and 'İnternal and External Motivation Scale' were used to collect research data.As a result of the analysis of the obtained data, it was seen that participant teachers had very high internal motivations, high general motivations and medium external motivations