Fiber optik sensörler ve CH4 gazının algılanması
Fiber optics sensors and sensing of CH4
  1. Tez No: 50871
  2. Yazar: MUSTAFA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
VI ÖZET Artan çevresel ve emniyet ihtiyaçları; yaşadığımız ortamda mevcut bir çok gazı uzaktan algılayan, kompakt ve kullanışlı sistemlerin gelişmesini hızlandırmıştır. Lazer kaynaklar ve optik fiberler bu gazlann algılanmasında geniş bir şekilde başarıyla kullanılmaktadır. Bu gazlann arasında hem çevresel hem de endüstriyel olarak izlenmesi gereken gazlardan en önemlisi metan'dır. Havadaki ve çeşitli endüstriyel ortamlardaki metan'ın uzaktan algılanması için lazerlerin ve optik fiberlerin kullanıldığı çeşitli teknikler önerilmiş veya ölçek için çeşitli teknikler geliştirilmiştir. Bu tezin birinci bölümünde, optik fiberlerin temel iletişim karakteristikleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, optik fiber sensör teknolojisi tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, optik fiberlerle metan gazının uzaktan algılanması iki farklı metod şeklinde izah edilmiştir. Son bölümde, metan algılanmasının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Increasing enviromental and safety concerns call for the development of sensitivity, compact and user friendly systems for the remote sensing for many gases in the atmosphere and industrial areas. Laser sources and optical fibers have been widely and successfully used in the active dedection of these gases. Among the atmospheric trace species that are most important from both an environmental and a safety (industrial and domestic hazards) standpoint, and are fortunately amenable to laser monitoring, is methane. Various lasers and optical fibers techniques have thus been proposed or developed to measure the differential absorption of trace methane in air and especially coal mining remotely. In this thesis; first chapter describes the basic characteristics' behaviors of the optical fibers, some optical sources and optical detectors. In the second chapter, it was introduced the sensor technology of optical fibers. In the third chapter, it was explained the monitoring of CH4 (Methane) by using two types of optical fibers. In the last chapter, the importance of CH4 monitoring was stressed and some important results were explained.