Radom ölçüm sistemleri ve radom anomalilerinin deneysel analizi
Radomane measurement systems and the experimental analysis of the radome anomalies
  1. Tez No: 50870
  2. Yazar: SADIK ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN GÖRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bu çalışmada, uçak burun radomlannın yapısı, elektriksel özellikleri, radom performansı üzerine etkileri incelenmiş ve radom yapılarındaki anomalilerin radomun/antenin elektriksel performansına etkileri uygulamalı ölçümlerle analiz edilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde radom konusunda genel bilgi verilmiş, literatür taraması yapılarak bu konuda şimdiye kadar yapılan çalışmalar özetlenmiş ve bu yolla tezin amacı kısaca açıklanmıştır. İkinci bölümde, radom fonksiyonu tanımlanmış, radom tip ve yapılarının sınıflandırılması verilmiş ve radomların anten performansına etkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, radom ölçüm sistemlerinin tanıtımı yapılmış; ölçümlerin yapıldığı test sisteminin yapısı ve ekipmanları incelenmiştir. Dördüncü bölümde, radomların test edilmesi değişik uçak burun radomları için ayrı ayrı incelenmiştir. Beşinci bölümde, uçak burun radomlarından biri üzerinde suni olarak oluşturulan anomalilerin deneysel ölçümleri analiz edilmiştir. Son bölümde ise, sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, structure and electrical characteristics of aircraft nose radomes and their effects on radome performance have been examined. Besides, effects of radome structural anomalies on electrical performance of radome /antenna have been analized by means of practical measurements. In the first part, introductory information about radomes has been given, a general literature survey including brief explanations about studies which had been carried out on this subject has been achieved in order to introduce the target of this thesis. In the second part, function of radome has been defined, radomes have been classified according to their types and structures and effects of radome on antenna performance have been examined. In the third part, radome measurement systems have been presented. Additionally, structure and equipment of test system by which measurements are carried on have been examined. In the fourth part, test procedures of different types of aircraft nose radomes have been mentioned and studied. In the fifth part, result of experimental measurements carried on anomalies produced on one of aircraft nose radomes artificially have been analized. In the concluding chapter, the results are summarized.