Ulvi Cemal Erkin'in 'Köçekçe' isimli orkestra için dans rapsodisi'nin müzikal analizi ve orkestra şefliği teknikleri açısından incelenmesi
The musical analysis and the examination on the maestro techniques of 'Köçekçe' dance rhapsody composed by Ulvi Cemal Erkin for the orchestra
  1. Tez No: 508716
  2. Yazar: MUSTAFA SABRİ BELCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. HALİL LEVENT KUTERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma Sayın Ulvi Cemal Erkin'in 1943 senesinde yazdığı ve Vedat Nedim Tör'e ithaf ettiği“Köçekçe”Dans Rapsodisi'nin, müzikal analiz ve orkestra şefliği tekniklerinin incelendiği bir çalışma niteliğindedir. Çalışma genel olarak Ulvi Cemal Erkin'in hayatı, sanatçı kişiliği ve Çağdaş Türk Müziğine olan katkıları ile Türk Müziği'nde“Köçekçe”kavramı, eserin müzikal yapısı ve orkestra şefliği teknikleri başlıkları altında incelenmiştir. Müzikal yapının değerlendirilmesinde eserin form yapısı ve orkestrasyonu detaylı bir şekilde incelenmiştir. Form incelemesinde detaylandırılan konular eserin içesinde kullanılan tematik materyallerdir. Orkestrasyon incelemesinde ise eserin kullanılan ezgisel, eşlik ve ara parti planlamaları detaylandırılmıştır. Orkestra şefliği tekniklerinin incelenmesi eserin form analizinde ortaya çıkarılan bölmeler halinde başlıklandırılmıştır. Kullanılan aksak ve basit ölçülerin vuruş şekilleri şemalar halinde, müzik içerisinde kullanılan her türlü yorumlama detayları ile birlikte partisyonda işaretlenerek tablolar halinde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a thesis on musical analysis and the maestro techniques of Köçekçe dance rhapsody, that was composed by Ulvi Cemal Erkin in 1943, and dedicated by him to Vedat Nedim Tör. It is examined on the following topics in overall; The life of Ulvi Cemal Erkin, his artistic personality, his contributions to contemporary Turkish music, and Köçekçe concept in Turkish music, musical form of the work, and maestro techniques. The orchestration and the architecture of this composition are thoroughly examined in the evaluation of the musical form. The concepts expressed in the examination of musical form are the thematic materials used in the composition. Melodic, accompanimental and counterpoint plannings are elaborately explained as for the examination of orchestration. The review of maestro techniques is entitled and categorized as the pieces unravelled in the form analysis of the composition. The beats of odd meters and the meters with basic music time signature are marked in the score and tabularized as schemas along with the musical interpretation details.