Televizyonda yayınlanan kamu spotlarının halkı bilgilendirmedeki yeri ve önemi: Konya örneğinde ampirik bir çalışma
Position and importance of public spots on the television: An ampirical study in Konya
- Tez No: 508718
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CANÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kamuyu bilgilendirmede son zamanlarda, özellikle kâr amacı gütmeyen kurumlarca oldukça aktif kullanılan kamu spotları, çeşitli amaçlar doğrultusunda hazırlanmaktadır. Bu çalışma, kamu spotlarının iletişim amaçlarına ne denli hizmet ettiğinin tespiti ve halkın kamu spotlarına bakış açısının belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bu çalışmada; halkla ilişkiler, kamuyu bilgilendirme, kamu spotları kavramları üzerinde durulmuştur. Kamu spotları birçok açıdan ele alınmış ve örneklerle desteklenmiştir. Kamu spotlarının etkilerinin ve hedef kitle tarafından nasıl değerlendirildiğinin tespit edilmesi için Konya halkı üzerinde anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilere göre çeşitli değişkenlere bağlı olmakla birlikte, kamu spotları genellikle olumlu tanımlarla değerlendirilmektedir. Araştırma sonuçlarına göre kamu spotlarının kamuyu bilgilendirme noktasında başarılı bir araç olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Recently, public spots, which are used quite actively in informal institutions, especially for non-profit institutions, are being prepared for various purposes. This study is designed to determine the extent to which public spots serve the purposes of communication and to determine the public's point of view on public spots. In this study; public relations, public awareness and public spots have been focused on. Public spots have been handled in many ways and supported by examples. A survey was conducted on the people of Konya to determine the effects of public spots and how they were evaluated by the target audience. Public spots are generally evaluated with positive definitions, depending on the variables and the data obtained. According to the results of the research, it is possible to say that public spots are a successful tool in informing the public.