Kamu spotlarının halk sağlığı bağlamında kullanılması üzerine karşılaştırmalı bir çalışma: Türkiye ve Almanya örneği
A comparative study about the use of public service announcements within the context of public health: Sample of Turkey and Germany
  1. Tez No: 764529
  2. Yazar: KÜBRA TARIKAHYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE TAMER GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Reklamcılık, Public Health, Advertising
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada Almanya ve Türkiye Sağlık Bakanlıklarının Covid-19 hastalığına ilişkin yayınladığı kamu spotlarının göstergebilimsel yöntem temelinde analiz edilmesi ve karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmanın evrenini, Covid-19 sürecinde Almanya'da ve Türkiye'de yayınlanan kamu spotları oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise, her iki ülkenin sağlık bakanlıklarının resmi youtube hesapları üzerinden yayınladığı kamu spotları oluşturmaktadır. Evreni en iyi şekilde temsil etmesi için örneklemler Almanya ve Türkiye Sağlık Bakanlıklarının aynı temalarda yayınladığı kamu spotlarından seçilmiş ve bu kapsamda 8 adet kamu spotu belirlenmiştir. Çalışma zaman açısından Covid-19'un ortaya çıkması dönemini kapsamaktadır. Ayrıca yer olarak sadece Türkiye ve Almanya ülkelerinde yayınlanan kamu spotları çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Korona virüs (Covid-19)'ün küresel bir krize dönüşmesi nedeniyle tüm ülkelerin korunmak için farklı stratejiler geliştirdiği görülmektedir. Bu kapsamda Almanya ve Türkiye özelinde incelenen kamu spotlarında verilmek istenen anlamların benzer amaçlara yönelik olduğu anlaşılmıştır. Her iki ülkedeki kamu spotları karşılaştırıldığında benzer amaçlara yönelik benzer yaklaşımlar ve sloganlar geliştirildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to analyze and compare the public service announcements published by the Ministries of Health of Germany and Turkey regarding the Covid-19 disease on the basis of semiotic analysis. The target population of the study consists of public service announcements published in Germany and Turkey during the Covid-19 process. The sample of the study is the public service announcements published by the health ministries of both countries on their official youtube accounts. In order to represent the target population of the study in the best way, the samples were selected from the public service announcements published by the Ministries of Health of Germany and Turkey on the same themes, and 8 public service announcements were determined within this context. The study includes the period of the emergence of Covid-19 in terms of time. Besides, only public service announcements broadcasted in Turkey and Germany were included in the study. It is seen that all countries developed different strategies to protect themselves as the new type of Corona virus (Covid-19), which affected the whole world, turned into a global crisis. In this regard, it was understood that the meanings intended to be given in the public service announcements examined in Germany and Turkey served similar purposes. When the public service announcements in both countries were compared, it was determined that similar approaches and slogans were developed for similar purposes.