Şizofreni veya bipolar 1 bozukluk tanili ebeveynlerin 6-17 yaş arasi çocuklarinin psikopatolojilerinin karşilaştirilmasi
Comparison of psychopathology of 6-17-year-old children with diagnosed parents with schizophrenia or bipolar 1 disorder
- Tez No: 508755
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE TOROS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada anne ya da babalarında şizofreni veya bipolar 1 tanısı bulunanların çocuklarını, anne ve babalarında herhangi bir psikiyatrik rahatsızlık bulunmayanların çocukları ile psikopatoloji varlığı ve türleri açısından karşılaştırdık. Çalışmada şizofreni tanısı ile izlenen 4 anne ve 6 babanın 6-17 yaş arası 11 çocuğu ve bipolar 1 tanısı ile izlenen 15 anne ve 11 babanın 6-17 yaş arası 36 çocuğu değerlendirilmiştir. Herhangi bir psikiyatrik rahatsızlığı olmayan 38 anne babanın 6-17 yaş arası 47 çocuğu kontrol grubu olarak çalışmaya alınmıştır. Araştırmaya alınan tüm çocuk ve ergenlere çocuklar için durumluk-sürekli kaygı envanteri doldurtulmuştur, ebeveynlerine de sosyodemografik veri formu, conners ana baba derecelendirme ölçeği kısa formu, çocuk ve ergenlerde davranım bozuklukları için DSM IV e dayalı tarama ve değerlendirme ölçeği, çocuk uyku alışkanlıkları anketi kısa formu doldurtulmuştur. Değerlendirmeler sonucunda, hiperaktivite ve durumluk anksiyete şizofreni tanılı ebeveyne sahip çocuk grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Karşıt olma karşıt gelme bozukluğu; bipolar 1 duygudurum bozukluğu tanılı ebeveyne sahip çocuklarda hem şizofreni tanılı ebeveyne sahip çocuk grubuna göre hem de kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Öğrenme sorunu ise şizofreni tanılı ebeveyne sahip çocuk grubunda hem bipolar 1 duygudurum bozukluğu tanılı ebeveyne sahip çocuk grubuna hem de kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Davranım bozukluğu, dikkat eksikliği, psikosomatik yakınma, uyku bozukluğu ve sürekli anksiyete açısından gruplar arası farklılık belirlenememiştir. Araştırmanın sonuçları, ebeveyenlerinde bipolar 1 bozukluk bulunan çocuklarda karşıt olma karşıt gelme bozukluğunun bipolar bozukluğun öncülü olabileceğini, ebeveyenlerinde şizofreni bulunan çocuklarda öğrenme sorununun şizofreni öncülü olabileceğini düşündürtmüştür. Daha aydınlatıcı sonuçlara ulaşabilmek için bu çocuklarda psikopatoloji gelişimini etkileyen biyolojik ve psikososyal risk etkenlerini daha büyük gruplar üzerinde inceleyen izlem çalışmalarına gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, children with schizophrenia either in their mothers or fathers and children with bipolar 1 disorder either in their mothers or fathers were compared with a control group of children without any psychiatric disorder in their parents in respect to presence and kind of psychopathology. In the study group, 11 children (aged between 6 and 17) of 4 mothers and 6 fathers diagnosed with schizophrenia, and 36 children (aged between 6 and 17) of 15 mothers and 11fathers with bipolar 1 mood disorder were evaluated. Forty-seven children (aged between 6 and 17) of 38 parents without any psychiatric disease were included in the study. All children and adolescents participating in the study filled out state-trait anxiety inventory and adolescents participating in the study and their parents filled out sociodemographic data form, conner's parent rating scale-short form, screening and evaluation scale based on DSM IV for behavioral disorders in children and adolescents and children's sleep habits questionnaire-abbreviated form. As a result of these evaluations, higher score of state anxiety and more frequent hiperactivity were found in children of parents with schizophrenia in resprect to the control group. More frequent oppositional defiant disorder was found in children of parents with biolar 1 mood disorder in respect to both control group and children of parents with schizophrenia. The learning problem score was found to be higher in the group of children of parents with schizophrenia than both the control group and children of parents with bipolar 1 mood disorder. No gross differences were detected in terms of conduct disorder, attention deficit, psychosomatic complaints, sleep disturbance, and trait anxiety. The results of this study suggest that in childrenof parents with bipolar disorder oppositional defiant disorder might be the precursors of a possible future bipolar disorder , and learning problem might be the precursors of a possible future schizophrenia in children of parents with schizophrenia. In order to reach more illuminating results, there is a need for follow-up studies that examine the biological and psychosocial risk factors affecting the development of psychopathology in these children on larger groups.