Beyin metastazlı hastalarda tüm beyin ışınlamasında volumetrik ayarlı ark terapi ve alan içinde alan radyoterapi planlama teknikleri kullanılarak lens dozlarının dozimetrik karşılaştırılması
Comparision of lens doses using volumetric modulated arc therapy and field in field radiotherapy planning techniques in whole brain irradiation of patients with brain metastases
- Tez No: 508754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, beyin metastazlı hastalarda tüm beyin ışınlamasında volumetrik ayarlı ark terapi (VMAT) ve alan içinde alan (FIF) radyoterapi planlama teknikleri kullanılarak lens dozlarının dozimetrik karşılaştırılmasıdır. Beyin metastaz tanılı 20 hastanın tomografi görüntüleri üzerinde tüm beyin, lensler, optik sinirler, orbitalar konturlanmıştır. Hedef hacimpalyatif amaçlı, 6 MV foton enerjisi kullanılarak fraksiyon dozu 3 Gray (Gy) vetoplam doz 30Gy olacak şekilde ışınlanmıştır. Palyasyon amaçlı tüm beyin radyoterapisinde, öncelik hastanın yaşam kalitesini artırmak olduğundanlens dozları büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle, planlamalar yapılırken lensler mümkün olduğunca korunmaya çalışılmıştır. Tedavi planlama sisteminden(TPS) elde edilen tüm beyin, lensler ve diğer kritik organların doz değerleri, konformalite indeksi (CI), homojenite indeksi (HI) ve monitör birimi (MU) değerleri dozimetrik ve istatistiksel olarak incelenmiştir. Tüm beyin dokusunun aldığı minimum, ortalama ve maksimum dozların ortalamaları istatistiksel olarak incelendiğinde p değerleri sırasıyla 0.003, 0.024 ve 0.003 bulunmuş ve FIF tekniğinin daha üstün olduğu görülmüştür. Sağ ve sol lensin aldığı maksimum dozların ortalamaları iki teknik açısından istatistiksel olarak incelendiğinde ise p değeri 0.001 bulunmuş ve FIF tekniğiyle lenslerin daha iyi korunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Her iki planlama tekniği klinik açıdan uygulanabilirdir. Ancak, bizim çalışmamız da gösterdi ki hastanın yaşam kalitesini etkileyen lens gibi kritik hacimler söz konusu olduğunda, FIF tekniğinin tüm beyin radyoterapi tedavisinde daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare lens doses using volumetric modulated arc therapy (VMAT) and field in field (FIF) radiotherapy planning techniques in the treatment of whole brain radiotherapy of patients with brain metastases. Whole brain, lenses, optic nerves and orbitas are contoured on the tomography images of 20 patients with brain metastases. Target volume was irradiated for fractional dose 3 Gray (Gy) and total dose 30 Gy, using 6 MV photon energy for palliative purposes. The priority is increasing the quality of life in palliation purposes whole brain radiotherapy, so lens doses are of great importance in this sense. For this reason, the lenses were tried to be protected as much as possible while plannings were done. Whole brain, lenses and other critical organs's dose value, conformity index (CI), homogeneity index (HI) and monitor unit (MU) values which are obtained by the treatment planning system (TPS) were evaluated dosimetrically and statistically. When the averages of the minimum, mean and maximum doses of whole brain tissue were statistically analyzed, p values respectively were found as 0.003, 0.024 and 0.003 and the FIF technique was found to be superior.When the averages of the maximum doses of the right and left lenses were statistically analyzed in terms of two techniques, p values were found to be 0.001 and it was noticed that lenses are better protected with the FIF technique. Both planning techniques are clinically feasible. However, our study also showed that when critical volumes which is affecting the quality of life of the patient are mentioned, FIF technique gives better results in whole brain radiotherapy.