İnsan kadavra beyninde psalterium ve komşu anatomik yapıların fiber diseksiyon tekniği ile gösterilmesi
Demonstration of psalterium and neighbouring anatomical structures in the human cadaveric brain with fiber dissection technique
- Tez No: 508757
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN TANRIÖVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı, forniksin intracrural üçgeninde hipokampal komissürü (HC) ve HC ile aksesuar kallozal lif demetininin ilişkisini mikrodiseksiyon yöntemi ile incelemektir. Gereç ve Yöntem: Fiksasyon ve dondurma işlemlerinden sonra, 5 hemisfere lateralden, medialden inferiordan ve superiordan lif diseksiyonu uygulandı. Forceps major ve aksesuar kallozal lif demeti (AKL) kalkarin fissürün distaline kadar takip edildi. Bu yapıların hipokampal komissür ile ilişkisi incelendi. Bulgular:Aksesuar kallozal lif demetinin sledge runner fasikülü altından başlayıp hipokampusün kuyruğunun altında alveus ile birleştiği gözlendi. Hipokampusü inferomedial kısmı hariç her yüzünden örten bir kılıf olan alveus'un, forniksin crura'larına doğru hipokampal komissüre katıldığı izlendi. Atriumun fiber diseksiyonu sonrası, splenium'dan forceps major liflerinin cuneus'a ve AKL liflerinin lingula'ya uzanmakta olduğu görüldü. HC, anteriorda alveus ve posteriorda AKL tarafından oluşturulmakta idi, intracrural üçgenin ön kısmında ise kallozal lifler bu komissüre katılmakta idi. Sonuçlar:Hipokampal komissür rudimenter değildir. Hipokampal komissürün dominant komponenti aksesuar kallozal lif demeti tarafından oluşturulur. Oksipital lob epilepsisinde, nöbet odağı oksipital korteksin lingula'sından kaynaklanıyor ise, karşı hemisfere yayılım hipokampal komissürün aksesuar kallozal lif demeti yoluyla olabilir. Eğer odak cuneus'ta ise, karşı hemisfere yayılım splenium'un forceps major lifleri yolu ile olabilir. Alzheimer hastalığında bilateral olarak fornikse uygulanan derin beyin stimülasyonu göz önünde alındığında ise intracrural üçgende yerleşmiş olan hipokampal komissür bu konuda yeni bir hedef olarak araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
AIM: The purpose of this study was to examine the anatomy of hippocampal commissure (HC) in the intracrural triangle of fornix and to investigate the relationship between HC and accessory callosal bundle (ACB). MATERIALS AND METHODS: After fixation and freezing, the hemispheres were examined from lateral, medial, inferior and superior aspects using fiber dissection technique. Forceps major and accessory callosal bundle were followed to the distal area of calcarine fissure. Both structures were studied about their relationship with the hippocampal commissure. RESULTS: ACB fibers were seen to start from under the sledge runner fasciculus and merge with the alveus under the tail of hippocampus. The alveus, a sheath that covers the hippocampus except for the inferomedial part, was observed to join the hippocampal commissure while heading towards the crura of fornix.Fiber dissection of the atrium revealed forceps major fibers from splenium leading to cuneus, and the ACB fibers heading to the lingula. HC was composed by the alveus anteriorly and the ACB posteriorly, in addition to callosal fibers located within the anterior part of the intracrural triangle. CONCLUSION:Hippocampal commissure is not rudimentary. The dominant component of the hippocampal commisure is formed by the accessory callosal bundle. In occipital lobe epilepsy, if the seizure onset is on the lingula of the occipital cortex, seizure propagation to contralateral hemisphere may preferentially be through the accessory callosal bundle of hippocampal commissure. If the seizure onset is on the cuneus, seizure propagation may spread to the contralateral hemisphere via the forceps major bundles of the splenium.Considering the Deep Brain Stimulation (DBS) of the bilateral fornices for treatment of Alzheimer's Disease, the hippocampal commissure might be a novel/promising target, since it lies within the intercrural region.