Konstipasyonu olan ve olmayan gebelerde yaşam kalitesi: Karşılaştımalı bir çalışma
The quality of life in pregnant women with constipastion and pregnant women without constipation: A comparative study
  1. Tez No: 508769
  2. Yazar: FATIMATÜZZEHRA GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ HİSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Konstipasyon bir hastalık olmayıp bireyden bireye değişebilen günlük yaşamı etkileyebilen bir durumdur. Gebelik sürecinde görülen konstipasyon şikayelerinin birçoğu anne ve fetüs için ciddi bir tehlike oluşturmaz fakat bu durumdan etkilenen gebelerin yaşam kaliteleri bozulabilmektedir. Bu araştırma konstipasyonu olan ve konstipasyonu olmayan gebelerin yaşam kalitelerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne başvuran gebeler oluşturmakta olup örneklem büyüklüğünün belirlenmesinde ''bir toplumdaki oranın belirli bir doğrulukla tahmininde'' önerilen bir tablodan yararlanılmıştır. Veriler literatür incelemeleri sonucu oluşturulan kişisel bilgi formu, Roma III kriterleri ve Yaşam Kalitesi (SF-36) Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Veriler gelişigüzel örnekleme yöntemi ile seçilmiş olup 321 konsipasyonu olan, 321 konstipasyonu olmayan gebe bireyler olmak üzere toplamda 642 gebe birey ile yüzyüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Çalışma gruplarının (konstipasyonu olan ve olmayan) tanımlayıcı özelliklerinin homojenliği kategorik değişkenlerde Pearson Ki-kare testi, sayısal değişkenlerde bağımsız gruplarda t testi (normal dağılıma sahip) ve Mann Whitney U testi (n
Özet (Çeviri)
Constipation is not a disease but a situation that can have various effects on daily life of individuals. Many of the constipation complications seen during pregnancy do not pose a serious threat to the mother and the fetus, but the quality of life of the affected pregnant women may deteriorate. This study is conducted to compare the life qualities of pregnant women with constipation and those without constipation. The universe of the research consists of pregnant woemn who applied to Dr. Ali Kemal Belviranlı Obstetrics and Pediatrics Hospital, and a table was proposed in the estimation of the sample size in the estimation of the proportion in a community with certain accuracy. Personal information form, Rome III criteria and Quality of Life (SF-36) scales that were created as a result of literature examinations were used for data collection. The data was collected by random sampling method and by face to face interview technique from a total of 642 pregnant individuals 321 of which had constipation and 321 of which did not have constipation. The homogeneity of the descriptive characteristics of the study groups (with and without constipation) was assessed by Pearson Chi-square test for categorical variables, t test (normal distribution) for independent variables in the numerical variables and Mann Whitney U test (n