Üniversite öğrencilerinde fonksiyonel konstipasyon durumunun araştırılması ve yaşam kalitesine etkisi
Research of functional constipation status in university students and its effect on life quality
- Tez No: 697143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN GARİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Fonksiyonel konstipasyon gastrointestinal sistemi etkileyen, gençlerde de yaygın görülen bir sağlık sorunudur ve yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürmektedir. Düşük posalı beslenme, düşük sıvı alımı ve düşük fiziksel aktivite konstipasyonun yaygın nedenlerindendir. Bu çalışma, bireylerin antropometrik ölçümleri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite düzeyleri ve fonksiyonel konstipasyon durumunun yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 109'u erkek 196'sı kadın olmak üzere toplam 305 üniversite öğrencisi katılmıştır. Bireylerin demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, Bristol dışkı skalası ve besin tüketim sıklıkları anket formu ile sorgulanmış, fiziksel aktivite düzeyini değerlendirmek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) kullanılmış, fonksiyonel konstipasyon sıklığı Roma IV tanı kriterine göre saptanmış ve yaşam kalitesini değerlendirmek için SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Roma IV tanı kriterlerine göre kadınların yüzde 60,2'sinin ve erkeklerin yüzde 49,5'inin fonsiyonel konstipasyonu olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Functional constipation is a common health problem affecting the gastrointestinal system that can be seen in young people and significantly reduces the quality of life. Low fiber diet, low fluid intake and low physical activity are the common causes of constipation. This study was conducted to research the effects of individuals anthropometric measurements, eating habits, physical activity levels and functional constipation on quality of life. A total of 305 university students, 109 males and 196 females, participated in the study. The demographic characteristics, eating habits, Bristol stool scale and food consumption frequency of the individuals were questioned with the questionnaire form; the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) was used to evaluate the level of physical activity; the frequency of functional constipation was determined according to the Rome IV diagnostic criterion and SF-12 Quality of Life Scale was used to evaluate the quality of life. According to the Rome IV diagnostic criteria, 60,2 percent of women and 49,5 percent of men were found to have functional constipation.