Elit genç futbolcularda seçilmiş fiziksel ve fizyolojik özelliklerin antrenmansız evredeki (detraining) dönemsel değişimlerinin incelenmesi
Investigation of seasonal changes in selected physical and physiological characteristics of elite youth soccer players in detraining period
- Tez No: 508770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP SÜRHAT MÜNİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Elit Genç Futbolcularda Seçilmiş Fiziksel ve Fizyolojik Özelliklerin Antrenmansız Evredeki (Detraining) Dönemsel Değişimlerinin İncelenmesi Bu çalışma, genç futbolcularda seçilmiş fiziksel ve fizyolojik özelliklerin antrenmansız evredeki (detraining) dönemsel değişimlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya, bir profesyonel futbol takımının U-19 takımında yer alan ve haftada en az beş gün antrenman yapan 17 genç futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. (Yaş:17, 75±0, 67yıl, Boy: 176, 17±6, 46 cm, Vücut ağırlığı: 69, 70±8, 16 kg). Katılımcıların müsabaka ve sezon sonu antrenmansız dönemlerindeki (detraining) vücut kompozisyonu, kuvvet, sürat, çeviklik, denge, esneklik ve dayanıklılık özelliklerinin ortaya konabilmesi için devamlı aralıklarla testler, tekrarlanarak uygulanmıştır. Çalışmada 1. Müsabaka döneminin son maçından 3 gün önce 1. ölçüm; devre arasında 10 günlük kısa süreli antrenmansız dönem dönüşünde 2. ölçüm; sezonun son maçından 3 gün önce 3. ölçüm; daha sonra ise sezon sonu antrenmansız dönemde son maçtan 15 gün sonra başlayacak şekilde ve 15 er günlük aralıklarla 3 kez 4.,5., 6., ölçümler yapılmıştır. Bu testlerin uygulanması, testler arasında tam toparlanmaya uygun sürelerin verilmesi nedeniyle 2 gün sürmüştür. Birinci gün sabah, aç karnına; vücut kompozisyonu ölçümleri, daha sonra sırasıyla esneklik ölçümleri denge ölçümleri, dikey sıçrama ölçümleri, 30 metre sprint testi, Arrowhead çeviklik testi ve akşam saatlerinde Yo-Yo IRT 2 testi; ikinci gün ise RAST Koşu temelli anaerobik sprint testi uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS ( Versiyon 22) analiz programı kullanılmıştır. Devre arasındaki kısa süreli antrenmansız döneme ait verilerin normallik dağılımına“One-sample Kolmogorov-Simirnov Testi”kullanılarak bakılmıştır. Normal dağılım gösteren veriler“Paired-Samples T Test kullanılarak karşılaştırılmıştır. Normal dağılım göstermeyen veriler ise non parametrik Wilcoxon testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Sezon sonundaki uzun süreli antrenmansız döneme ait normal dağılım gösteren tekrarlı ölçüm verileri ise ”Tekrarlı Ölçümlerde Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)“ kullanılarak değerlendirilmiştir. Normal dağılım göstermeyen veriler ise ”Friedman Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi" kullanılarak değerlendirilmiştir. Bütün istatistiksel yöntemler için yanılma düzeyi (α) 0,05 olarak kabul edilmiştir. Devre arasındaki 10 günlük kısa süreli antrenmansız dönem sonunda katılımcıların 10 m, 20 m ve 30 m sprint zamanlarında ve maksimal oksijen tüketimlerinde olumsuz yönde istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur (p0, 05). Sezon sonundaki 45 günlük antrenmansız dönem sonunda VYY, esneklik, denge ve 30 m sprint performanslarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of Seasonal Changes in Selected Physical and Physiological Characteristics of Elite Youth Soccer Players in Detraining Period This study was aimed to investigate the periodical changes in selected physical and physiological characteristics of young soccer players in detraining period. Seventeen well-trained young football players from the U-19 team of a professional soccer team participated to this study volunteered (Age: 17,75±0,67 years, Height: 176,17±6,46 cm, Body weight: 69,70±8,16 kg). Tests were repeatedly applied at intervals to determined the body composition, strength, speed, agility, balance, flexibility and endurance characteristics of participants during the competition and after-season detraining. In this study; first measurement was aplied 3 days before the last match of the first competition period, 2nd measurement was realised at the return from short-term (10-day) untrained period in half-season break, 3rd measurement was realised 3 days before the last game of the season, and then 4th, 5th, 6th measurements were realised at 15 day intervals in off-season period. The implementation of these tests took 2 days because of the time required for full recovery between tests. First day morning, on an empty stomach; body composition measurements were realised. After that flexibility measurement, balance measurement, vertical jump measurement, 30-meter sprint test, Arrowhead agility test, and Yo-Yo IRT 2 test were applied in the evening. The second day; RAST Running-based anaerobic sprint test was applied. SPSS (Ver. 22) analysis program was used in the analysis of the data. The normality distribution of the data from the short-term non-training period between the cycles was examined using the“One-sample Kolmogorov-Simirnov Test”. Normal distribution data were compared using the Paired-Samples T Test. Non-normal distribution data were compared using nonparametric Wilcoxon test. Repeated measurement data with a normal distribution, which belong to the end of the season for a long period of non-training, was evaluated using“One-way ANOVA for Repeated Measurements”. The data with no normal distribution were evaluated using“Friedman Analysis of Variance in Repeated Measurements”. For all statistical methods, the level of error (α) was accepted as 0. 05. There were statistically significant negative difference between participants' 10 m, 20 m and 30 m sprint times and also maksimal oxygen consumption in short-term (10-day) untrained period in half-season break (p0, 05). At the end of the 45-day period without training, there were no statistically significant differences in body fat percentage, flexibility, 30 m and balance performance (p> 0, 05).