Alüminyum ekstrüzyon prosesi ve devre ekipmanlarının boyutlandırılması
Aluminium extrusion process and dimensioning of the hydraulic circuet equipment
  1. Tez No: 50878
  2. Yazar: BÜNYAMİN ATMACA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FAZIL CANBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
VI ÖZET Endüstride önemli bir yer tutan Ekstrlizyon işlemlerinin, genel özellikleri, Malzemelerde deformasyonlar, alüminyum ve alaşımlarının ekstrüze kabiliyetleri, alüminyum ekstrüzyon kalıplarının konstrük- tif yapıları ve ekstrüzyon presinin hidrolik devre ekipmanları ile bunların boyut landırı İmaları bu çalışmanın özünü teşkil etmektedir. Çalışmaların büyük bir bölümü literatür taraması şeklinde geçmiş olup, ampirik formüller ile pratikte kullanılan değerler göz önüne alınarak ekstrüzyon presi konstrüktif yapısı boyut landırı İmiş ve hidrolik devresi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Vay important thing for industry is the extrusion process and its general prorerties, deformation in the substance, the extrusion ability of the aluminium and its alloy, the constructive structure of the aluminium extrusion die, the equipment of the hydraulic press and those dimensions are mentioned in this work. The literature search is done at the begining of the work, and the constructive structure of extrusion press is dimensioned and equiped with considering practical value and ampirical formulas.