Bilgisayar destekli sesli bilgilendirme sistemleri
Computer aided voice information systems
  1. Tez No: 50879
  2. Yazar: VEDAT ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SABRİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET PC tabanlı ses işleme günümüzde oldukça yenidir. Sistem geliştiricileri şu anda ellerindeki imkanları kullanarak PC bilgisayarları bir ses işleme elemanı, faks cihazı ya da modem haline getirebilmiştir. Bu yüzdendirki ses işleme sistemleri dünyanın gelişmekte olan en büyük endüstri dallarından biridir. Bu çalışmada sıra ile, ses işleme sistemleri genel olarak anlatılmıştır. Ardından ses işleme sistemlerinin temel elemanı olan DSP (digital Signal Processing) elemanı genel hatları, yapısı ve programlanması itibarıyla incelenmiştir. Temel haberleşme metodları anlatıldıktan sonra ses işleme sistemlerinin program akışı anlatılmıştır. Sonraki bölümde uygulamada kullanılan elektronik kartın yapısı açıklanmıştır. Ardından uygulamanın gerçekleştirilmesi için gerekli olan State Machines programlama tekniğinden bahsedilmiştir. Telefon işaretlerinin işlenmesi, ses tanıma metodları ve sesi dijitize etme metodlarından bahsedildikten sonra son olarak uygulamanın sistem ve programı anlatılmıştır. Çalışmanın sonunda gerçekleştirilen uygulamada, günümüz ihtiyaçlarına göre bir sesli bilgilendirme sistemi uygulaması gerçekleştirilmiştir. Proje yapılacak değişikliklerle çok daha farklı alanlarda da kullanılabilir. Günümüz bilgisayarlarının gerçekte neler yapabileceklerini gösteren uyguylama programı ise tezin sonunda verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays it is a very new technique which is PC base of voice. Now all the authoritys are using possibilitys on the PC computer and they can use PC machines instead of voice system, fax and modem. That' s why this industry is the best of all the world. In this study, voice processing systems are telling like general. After that DSP's (Digital Signal Processing) general lines, structure and it's adjustablity are study which of the voice process system. After this parts telling the State Mchines technologies. The phone signals, knowing of voice system and the making of the voice digit. End of the stidy, the authortiys found of voice controlled system. This project can using the other business area. What can PC machines do for humanity telling end of this thesis.