Kolon kanseri ve tükürük mikrobiyom ilişkisi
Association of colon cancer and saliva microbiome
- Tez No: 508832
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DİZDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Onkoloji, Microbiology, Oncology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medikal Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu araştırmada kolorektal kanser (KRK) hastalarının tükürük örneklerinde Fusobacterium nucleatum (Fn), Porphyromonas Gingivalis (Pg) ve Streptococcus gallolyticus subspecies gallolyticus (Sg) varlığı ve miktarının incelenmesi ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya KRK tanısı yeni konmuş olup henüz herhangi bir tedavi almamış hastalar dahil edildi. Elli yaş üzeri, kanser öyküsü olmayan bireyler kontrol grubuna dahil edildi. Fn, Sg ve Pg suşlarının saptanması ve kantifikasyonu için 16S rRNA ile polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) analizleri yapıldı ve elde edilen veriler hastalar ve kontrol grubunda karşılaştırıldı. Bakteri miktarları log10 kopya/ml birimi ile raporlandı. Bulgular: Çalışmaya 71 hasta 77 kontrol olmak üzere toplam 148 kişi dahil edilerek tükürük örneği alındı. Hasta ve kontrol grubunun mikrobiyolojik ve klinik verileri analiz edildi. Hasta ve kontrol grubundan elde edilen tükürük örneklerinde total bakteri miktarı benzerdi (7,51±0,50 vs 7,45±0,62 log10 kopya/ml, p=0,549), iki grupta Fn (%97,2 vs %96,1 p>0,99), Sg (%31 vs %27,3 p=0,619) ve Pg (%76,1 vs %75,3 p=0,917) saptanma oranları benzerdi. Kantitatif analizde ise hastaların tükürük örneklerinde Fn ve Sg miktarı kontrol grubundan daha yüksek bulundu. Ortalama Fn miktarı hastaların tükürük örneklerinde 6,89±1,07 log10 kopya/ml, kontrollerde ise 6,35±0,78 log10 kopya/ml idi (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to examine the presence and amount of Fusobacterium nucleatum (Fn), Porphyromonas gingivalis (Pg) and Streptococcus gallolyticus subspecies gallolyticus (Sg) in saliva samples of colorectal cancer (CRC) patients in comparison with healthy controls. Material and Method: Patients with newly diagnosed CRC who have not yet received any treatment were included in the study. Control group consisted of individuals over 50 years of age without a prior diagnosis of malignancy. Polymerase chain reaction (PCR) analyzes were performed with 16S rRNA for identification and quantification of Fn, Sg and Pg strains. Bacterial quantities were reported in log10 copies/ml saliva units. Results: A total of 148 subjects including 71 patients and 77 controls were included in the study. The total amount of bacteria in the saliva samples from the patient and control group were similar (7,51±0,50 vs 7,45±0,62 log10 copies/ml, p=0,549). Detection rates of Fn (97,2% vs 96,1% p>0,99), Sg (31% vs 27,3% p=0,619) and Pg (76,1% vs 75,3% p=0,917) were similar in two groups. Mean Fn amount was higher in patient saliva samples compared with controls (6,89±1,07 vs 6,35±0,78 log10 copies/ml, p=0,001).