Streptococcus salivarius M18 hücresiz süpernatantinin, patojen bakterilerde anti-bakteriyel ve kolon kanseri hücrelerinde anti-kanser etkilerinin araştırılması
The cell-free supernatant of Streptococcus salivarius M18,investigation of anti-bacterial effects on pathogenic bacteria and anti-cancer effects on colon cancer cells
  1. Tez No: 655019
  2. Yazar: SEVİNÇ KARAÇAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM TUNÇER GURBANOV, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAFIG GURBANOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Son yıllarda canlı probiyotik mikroorganizmaların kullanıma alternatif olmak üzere“postbiyotik”olarak adlandırılan mikrobiyal türevli biyomoleküllerin kullanımı oldukça dikkat çekici konulardandır. Hücresiz süpernatantlar söz konusu olduğunda postbiyotikler, probiyotikler tarafından salgılanan enzimler, vitaminler, biyo yüzey-aktif moleküller, amino asitler, peptitler, organik asitler gibi metabolik ürünleri kapsar. İnsanda tükürük, anne sütü, bağırsak ve dışkı örneklerinde varlığı saptanan Streptococcus salivarius, Gram-pozitif ve fakültatif anaerobik bir bakteri olup, oral mukozanın baskın bir türüdür. S. salivarius yaygın olarak dil dorsumunda ve farengeal mukozada bulunur. Streptococcus salivarius M18, sağlıklı bir yetişkinin ağız boşluğundan izole edilmiş bir probiyotik suştur. Bu tez çalışmasında S. salivarius M18 hücresiz süpernatantının, insanda pek çok farklı enfeksiyondan sorumlu olmanın yanı sıra gıda patojenleri arasında da yer alan iki Gram-negatif patojen, Pseudomonas aeruginosa ve Klebsiella pneumonia, üzerindeki anti-patojen etkileri araştırılmış olup, probiyotik süpernatantının patojen büyümesini ve biyofilm oluşumunu inhibe ettiği, ayrıca patojenleri antibiyotiğe karşı hassaslaştırdığı gösterilmiştir. Çalışmada ayrıca S. salivarius M18 hücresiz süpernatantının kolon kanseri hücreleri üzerindeki anti-kanser etkileri in vitro olarak incelenmiş olup, M18 suşu hücresiz süpernatantının kolon kanseri hücreleri üzerinde hücre büyümesini inhibe edici ve apoptotik etki gösterdiği ve söz konusu etkinin bir prebiyotik olarak inülin kullanımı ile arttığı görülmüştür. En önemlisi de S. salivarius M18 hücresiz süpernatantının bu anti-kanser etkisinin kanser mikroçevresine spesifik bir etki olduğu gösterilmiştir. Özetle, tez çalışması ile elde edilen veriler S. salivarius M18 hücresiz süpernatantının anti-patojen ve anti-kanser etkilerini ortaya koymakta olup, çalışmanın sonuçları kolon kanseri ile ilişkili olmak üzere kolon mikrobiyotası disbiyozunun, oral mikrobiyotadan da etkilendiğinin gösterildiği güncel literatür bilgileri açısından değerlendirildiğinde oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there is an increasing attempt to develop potential approaches as an alternative to the use of live probiotic microorganisms. In the case of cell-free supernatants, postbiotics include the secreted metabolic products such as enzymes, vitamins, bio-surface-active molecules, amino acids, peptides, and organic acids. Streptococcus salivarius, found in human saliva, breast milk, intestine, and stool samples, is a Gram-positive and facultative anaerobic bacteria. Being the dominant type of oral mucosa, S. salivarius is commonly found in the dorsum of the tongue and pharyngeal mucosa. Streptococcus salivarius M18 is a probiotic strain isolated from the oral cavity of a healthy adult. The probiotic strain has been shown to reduce dental plaque formation, moderate and severe gingivitis, and periodontitis and prevent the occurrence of new tooth decay through the production of some bacteriocins as well as dextranase and urease enzymes that help reduce dental plaque formation and acidification, respectively. In this thesis, the anti-pathogenic effects of S. salivarius M18 cell-free supernatant on two Gram-negative pathogens, Pseudomonas aeruginosa and Klebsiella pneumonia, which are responsible for many different human infections as well as food borne-diseases, were investigated. The probiotic supernatant was shown to inhibit the growth of the pathogens and biofilm formation and sensitize the pathogens to the antibiotic treatment. In this study, the anti-cancer effects of S.salivarius M18 cell-free supernatant on colorectal cells were also investigated in vitro, and the cell-free supernatant of the M18 strain was shown to inhibit cancer cell viability and promote apoptosis. This effect was enhanced by the use of the prebiotic inulin. Most importantly, the observed anti-cancer effect was specific for the cancer microenvironment. In summary, the data obtained through this thesis reveal the anti-pathogenic and anti-cancer effects of the S.salivarius M18 cell-free supernatant. These results are important when evaluated in terms of current literature highlighting that colon microbiota dysbiosis, as a contributing factor for colorectal cancer, is affected by oral Microbiota.