Romatoid artrit ve ankilozan spondilitli hastalarda akciğer ve kardiyak tutulumun tespiti, laboratuvar verileri ile korelasyonu
Pulmonary and cardiac involvement detection patients with rheumatoid arthritis and ankylosing spondylitis, correlation with laboratory data
  1. Tez No: 508839
  2. Yazar: AHMET HÜSREV TEKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK ALİ SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Romatoid Artrit ve Ankilozan Spondilitli Hastalarda Akciğer ve Kardiyak Tutulumun Tespiti, Laboratuvar Verileri İle Korelasyonu En yaygın otoimmun hastalıklardan biri olan Romatoid artrit, tanı ve tedavide geç kalınması sonucu eklem deformiteleri ve sistemik tutuluma neden olan bir hastalıktır. Romatoidartrit tanısının erken konulması erken tedavi ile hasarın önüne geçebilmesi açısındançok önemlidir. Bu nedenle erken tanı için spesifik ve sensitif serolojik testlere ihtiyaç vardır. Romatoid artritli hastalarda akciğer tutulumu morbidite ve mortaliteyi önemli derecede etkilediği için, akciğer tutulumunu erken dönemde saptamak ve tedavi modalitesini düzenlemek gerekmektedir. Ankilozan spondilit (AS) hastalarının pulmoner fonksiyonları göğüs kafesinin restriksiyonu ve/veya akciğer dokusunun primer tutulumu nedeniyle etkilenir. Azalmış göğüs duvarı mobilitesi ve/veya akciğer dokusunun primer tutulumu sonucu, egzersiz toleransında azalmaya yol açan, restriktif tipte akciğer bozukluğu gelişmektedir. Amacımız, RA ve AS'li hastalarda klinik, laboratuvar bulgularının (C-reaktif protein, eritrosit sedimentasyon hızı, lökosit, trombosit, hemoglobin, Anti-CCP, RF) ve radyolojik bulguların (Toraks BT, YRBT, EKO, SFT) sonuçları arasında korelasyon olup olmadığını tespit etmektir. Bu amaçla 45 AS hastası ile,78 RA hastası çalışmaya dahil edildi. Hastaların C-reaktif protein (CRP), eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), albumin, kreatinin, ALT, lökosit, nötrofil%, hemoglobin, trombosit, RF ve anti-CCP düzeyleri ölçüldü.Hastalar toraks bilgisayarlı tomografi, yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi, EKO ve SFT bulguları değerlendirildi. Sonuç olarak, RA hastalarında, anti-CCP değerleri ile cinsiyet arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur. RA ve AS hastalarında cinsiyet ile hemoglobin değeri arasında anlamlı fark bulunurken, CRP, ESH, trombosit, DAS-28 arasında anlamlı fark saptanmadı. RA hastalarında RF ile ESH değerleri arasında anlamlı farklılık görülürken, CRP, lökosit, DAS-28, hemoglobin, trombosit arasında anlamlı bir fark saptanmadı.RA hastalarının %35,7'sinde akciğer tutulumu görülürken. AS hastalarının ise %4,2'sinde akciğer tutulumu görüldü. Bu aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.RA ve AS hastalarının 69 EKO bulgularında, en sık görülen lezyonların (% 75-45,2) sol ventrikül diyastolik disfonksiyon olduğu görüldü. RA ve AS hastalarında hastalık aktivitesinin pratikte değerlendirilmesinde halen en anlamlı belirteç olarak ESH, CRP kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Pulmonary and Cardiac Involvement Detection patients with Rheumatoid Arthritis and Ankylosing Spondylitis, Correlation With Laboratory Data Rheumatoid arthritis, one of the most common autoimmune diseases is an illnesswhich causes joint deformities, systemic involvement and disorder if not diagnosed and treated in the early stage. Therefore, specific and sensitive serological tests are essential for early diagnosis. Lung involvement substantially increases the morbidity and mortality rates in patients with rheumatoid arthritis, so the early detection of the lung involvement is essential for proper management. Pulmonary function (PF) is influenced with restriction of chest expansion in patients with ankylosing spondylitis (AS). Reduced chest mobility leads to restrictive type pulmonary deficiency which also means exercise intolerance. The purpose of this study is determining the correlation among disease activity, levels of ESR, CRP, leukocyte, platelet, hemoglobin, Anti-CCP, RF in clinical findings and radiological findings (thorax CT, HRCT, Echo, pulmonary function testing in Rheumatoid arthritis and Ankylosing Spondylitis patients. For this purpose, 45 patients with AS and 78 patient with Rheumatoid arthritis (women, men) were included to this study. Erytrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactive protein (CRP), albumin, creatinin, ALT, neutrophil%, leukocyte, platelet, hemoglobin, Anti-CCP, RF of patients levels and were measured. Findings of thorax CT, HRCT, Echo, pulmonary function testing were evaluated. In conclusion, In RA patients, there was significant relation between anti-CCP and gender. In RA and AS patients, there was significant relation between gender and hemoglobin, there was no relation between gender and CRP, ESR, platelet, DAS-28.In RA patients, there was significant relation between RF and ESH, there was no relation between RF and CRP, leukocyte, DAS-28, hemoglobin, platelet. While there was pulmonary Involvement in 35.7 percent of the RA patients, only 4.2 percent of the AS patients had pulmonary involvement. This difference was statistically significant. Echo findings in patients with RA and AS, the most common lesions (75 to 45.2%) was observed in left ventricular diastolic dysfunction. 71 In RA and AS patients, the pratically evaluation of disease activity can be suggested ESH and CRP, which are currently the most significant indicators in this evluation.