Koroner arter hastalığı nedeniyle koroner bypass ameliyatı olan hastaların perikardiyal sıvısındaki mikroRNA'ların ve st2'nin (Growth stimulation expressed gene 2) araştırılması
Investigation of microrna's and st2 (Growth stimulation expressed gene 2) in pericardial fluid of patients undergoing coronary artery bypass surgery due to coronary artery disease
  1. Tez No: 508860
  2. Yazar: REŞAT DİKME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL OĞUZKAN BALCI, DOÇ. DR. FERİDUN AKKAFA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology, Medical Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Koroner arter hastalığıyla (KAH) ilişkili bir çok biyobelirteç perikard sıvısına (PS) ve plazmaya geçmektedir. KAH'ın etiyopatogenez değerlendirilmesinde diagnostik olarak miRNA'lar, prognostik olarak soluble ST2 (sST2) kullanılabilmektedir. sST2 kardiyovasküler hastalığı olan bireylerde kötüleşen prognozun bir biyobelirteci olarak kabul edilmektedir. Birçok hastalıkta önemli rollere sahip olan miRNA'lar ise KAH ile ilişkili endotel disfonksiyonu, ateroskleroz, inflamasyon, apopitoz ve anjiyogenezde etkindir. PS kalp fonksiyonunu yansıtabilme potansiyeline sahip olup bazı maddelerin PS konsantrasyonları birçok patofizyolojik mekanizmaların anlaşılmasını sağlamaktadır. Çalışmamıza koroner arter bypass ameliyatı olan 40 gönüllü hasta dâhil edilerek PS ve kan plazmasında ELİSA yöntemi ile ST2 seviyesi, qRT-PCR yöntemi ile ST2 ve ST2'yi hedefleyen bir grup miRNA'nın (miR-125b-5p, miR-320b, miR-34a-5p, miR-16-5p, miR-320a ve miR-15a-5p) gen ifade düzeyleri çalışıldı. Araştırmada ELİSA ile ortalama sST2 değeri PS'de 223.992 ng/ml, Plazmada ise 390.357 ng/ml olup bu durum istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.0020). PS'de ST2 gen ifade düzeyi Plazmaya göre 2.27 kat daha düşük çıkmış olup bu durum istatistiksel açıdan anlamlı (p=0.000265) bulunmuştur. ST2'yi hedefleyen miRNA'ların gen ifadesinde PS'de 7.35 kat daha düşük ifade edilen miR16-5p ile 4.07 kat daha düşük ifade edilen miR320b istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (sırasıyla p=0.000014 ve p=0.00814). Plazmada ise miR34a-5p ile ST2 arasında negatif korelasyon bulunmuştur (r= -0.399, p=0.039). ST2'nin protein düzeyi ve gen ifadesi ile miR 16-5p ve miR 320b'nin gen ifade düzeyinin PS'ye göre plazmada daha yüksek çıkmasının sebebi ekstramiyokardiyal kaynaklar olabilir. Kardiyovasküler hastalıklar açısından olumsuz etkiye sahip olan miR 16-5p ve miR 320b'nin ST2 ile beraber yüksek seviyelerde bulunması ve plazmada daha fazla ifade edilmesi bunların biyobelirteç olarak kullanılma potansiyelini kuvvetlendirmektedir. Daha önce başka çalışmalarda sadece PS'ye özgü olarak tanımlanan miR320b'nin ayrıca plazmada da tespit edilmesi bu miRNA'nın sadece PS'ye özgü olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Many biomarkers related to coronary artery disease (CAD) are transmitted to pericardial fluid (PF) and plasma. In the etiopathogenesis evaluation of CAD, miRNAs can be used diagnostically and soluble ST2 (sST2) can be used prognostically. sST2 is accepted as a biomarker of the ingravescent prognosis in individuals with cardiovascular disease. miRNAs, which play important role in many diseases, are efficient in CAD related endothelial dysfunction, atherosclerosis, inflammation, apoptosis and angiogenesis. PS has potency to reflect cardiac function, and PF concentrations of some substances help to understand many pathophysiological mechanisms. 40 patients having undergone coronary artery bypass operation were included in the study, and gene expression level of group miRNAs (miR-125b-5p, miR-320b, miR- 34a-5p, miR-16-5p, miR-320a and miR-15a-5p) targeting ST2 level with ELISA method and ST2 and ST2 with qRT-PCR method within PF and blood were studied. In our study, mean sST2 value with ELISA was 223.992 ng/ml in PF and 390,357 ng/ml in Plasma, which was found statistically significant (p = 0.0020). The ST2 gene expression level in PF was 2.27 times lower compared to its level in Plasma and this situation was found statistically significant (p = 0.000265). miR16-5p which is said to be 7.35 times lower in PF and miR320b said to be 4.07 times lower were found to be statistically significant within gene expression of miRNAs targeting ST2 (p = 0.000014 and p = 0.00814, respectively). In plasma, negative correlation was found between miR34a-5p and ST2 (r = -0.399, p = 0.039). The reason why protein levels and gene expression of ST2 and gene expression level of miR 16-5p and miR 320b are higher in plasma may be caused by extramyocardial sources. Higher levels of miR 16-5p and miR 320b together with ST2, which have an adverse effect in terms of cardiovascular diseases, and their more frequent expressions in the plasma strengthen their potential to be used as biomarkers. The fact that miR320b, defined as specific to PF in other studies, was also found in plasma, reveals that this miRNA is not only specific to PF.