Açık kalp ameliyatı olan hastaların perikard sıvısında ve plazmasında üç bilinmeyenli denklem: İnterlökin 33 (ıl33), fetuin a ve sitokeratin 18 ilişkisi
Three unknown equations in pericard liquid and plasma of patients with open heart surgery: The relationship of interleukin 33 (il33), fetuin a and cytokeratin 18
- Tez No: 685786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Kardiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Cardiology, Medical Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Koroner arter hastalığında İnterlökin 33, Fetuin A ve Sitokeratin 18 gibi biyobelirteçler hastalığın tanı ve tedavisinde yeni ve etkin olan faktörler arasındadır. Bu biyobelirteçler insan plazmasında araştırılmasına rağmen, perikardiyal sıvıda araştırılmamıştır. Bu çalışma koroner arter hastalarının perikardiyal sıvısına ve sistemik dolaşımına geçen İnterlökin 33, Fetuin A ve Sitokeratin 18 düzeylerinin karşılaştırılması, aralarındaki bilinmeyen ilişkinin çözülmesi ve hastalığın patofizyolojisinin anlaşılmasına katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya koroner arter bypass ameliyatı olan 40 hasta dâhil edilmiş olup bu hastalardan perikardiyal sıvı ve venöz kan örnekleri elde edilmiştir. Daha sonra perikardiyal sıvı ve plazmada ELISA ve qRT-PCR yöntemleriyle İnterlökin 33, Fetuin A ve Sitokeratin 18'in protein ve gen ekspresyon seviyeleri tespit edilerek veriler değerlendirilmiştir. ELISA sonuçlarına göre İnterlökin 33 düzeyi perikardiyal sıvıda 57,09 ng/L, plazmada 50,15 ng/L çıkarken, Fetuin A düzeyi perikardiyal sıvıda 1060,53 mg/L, plazmada 725,85 mg/L çıkmıştır. Sitokeratin 18 düzeyi ise perikardiyal sıvıda 1046,42 ng/ml çıkarken plazmada 1025,31 ng/ml çıkmıştır. Gen ekspresyonu sonuçlarına göre İnterlökin 33 (ct) değeri; perikardiyal sıvıda 8,30 çıkarken, plazmada 18,25 çıkmış, Fetuin A (ct) değeri ise perikardiyal sıvıda 14,55 çıkarken, plazmada 21,02 çıkmıştır. ELISA çalışmasına göre İnterlökin 33 ve Fetuin A değerlerinde anlamlı (p0,05) sonuç çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Biomarkers such as Interleukin 33, Fetuin A and Cytokeratin 18 in coronary artery disease are among the new and effective factors in the diagnosis and treatment of the disease. Although these biomarkers have been investigated in human plasma, they have not been investigated in pericardial fluid. This study was conducted to compare the levels of Interleukin 33, Fetuin A and Cytokeratin 18, which pass into the pericardial fluid and systemic circulation of coronary artery patients, to resolve the unknown relationship between them and to contribute to the understanding of the pathophysiology of the disease. Forty patients who had coronary artery bypass surgery were included in the study, and pericardial fluid and venous blood samples were obtained from these patients. Then, the protein and gene expression levels of Interleukin 33, Fetuin A and Cytokeratin 18 were determined in pericardial fluid and plasma by ELISA and qRT-PCR methods and the data were evaluated. According to ELISA results, Interleukin 33 level was 57.09 ng/L in pericardial fluid and 50.15 ng/L in plasma, while Fetuin A level was 1060.53 mg/L in pericardial fluid and 725.85 mg/L in plasma. Cytokeratin 18 level was 1046.42 ng/ml in pericardial fluid and 1025.31 ng/ml in plasma. Interleukin 33 (ct) value according to gene expression results; While 8.30 in pericardial fluid, 18.25 in plasma, Fetuin A (ct) value was 14.55 in pericardial fluid and 21.02 in plasma. According to the ELISA study, significant (p0.05) in Cytokeratin 18 values.