Koroner arter hastalığı nedeniyle koroner bypass ameliyatı olan hastaların perikardiyal sıvısı ve plazmasında serbest amino asit profilinin incelenmesi
Investigation of free amino acid profile in pericardial fluid and plasma of patients with coronary bypass operation for coronary artery disease
  1. Tez No: 567636
  2. Yazar: MEHMET ENEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Medical Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH) tüm dünyada görülme insidansı hızla artan hastalıklar arasında yer almaktadır. Kardiyovasküler hastalıklarının tedavisi ile ilgili gelişmeler gün geçtikçe artarken bu hastalık halen ölüm nedeni olarak ilk sıralarda yer almaktadır. Kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde gelişmeler kaydedilirken koroner arter hastalığından kaynaklanan ölümlerin nedeni halen belirlenememiştir. Kardiyovasküler hastalıkların patofizyolojisinin araştırılmasında, perikardiyal sıvı (PS) kalp dokusuna çok yakın olduğu için PS'nin içeriğinin tespiti oldukça önemlidir. Birçok kardiyovasküler hastalığın patofizyolojisinin aydınlatılmasında PS içeriği önemli rol oynamıştır. Bu nedenle kardiyovasküler hastalıkların teşhis ve tedavisi için yapılacak araştırmalarda PS ile kan dokusunun beraber incelenmesi ve her iki sıvıdaki içeriğin karşılaştırılması yeni markırların geliştirilmesine olanak sağlayabilir. Bu çalışmada; bypass geçiren hastalardan alınan PS ve plasmadaki serbest aminoasit profili sağlıklı bireylerden alınan plasma ile karşılaştırılarak KAH tanı ve tedavisinde kullanılabilecek yeni markırların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada bypass geçiren hastalardan operasyon öncesi alınan plasma örnekleri ile operasyon sırasında alınan perikard sıvı ve sağlıklı bireylerden alınan plasma örneklerinin serbest aminoasit profili LC-MS/MS ile analiz edildi. Çalışma sonucunda 41 serbest aminoasid incelendi. Kontrol gurubuyla karşılaştırıldığında carnosin, Arg, Asp, Tyr ve Thr seviyesinin hem hasta plasmasında hemde PS'de anlamlı seviyede düşük olduğu gözlenirken, 1-MHIS, 3-MHIS, 4-oh-proline, Cystine, His, Gly, Lys, Norvaline, glutamic acid, taurin, ortophosphoryletanolamin, arginino succunic acid, izolosin, ve Cystathionine seviyesinin ise anlamlı derecede yüksek olduğu gözlenmiştir. Bu çalışma sonucunda serbest amino asidlerin KAH tanı ve tedavisinde kullanılma potansiyeline sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD) is one of the rapidly increasing diseases in the world. While the developments related to the treatment of cardiovascular diseases are increasing day by day, this disease is still the leading cause of death. While the advances in the treatment of cardiovascular diseases progressed rapidly, the cause of deaths due to coronary artery disease has not been determined yet. In the investigation of the pathophysiology of cardiovascular diseases, since the pericardial fluid (PS) is very close to the heart tissue, the determination of the content of PS is very important. PS content plays an important role in the elucidation of the pathophysiology of many cardiovascular diseases. Therefore cardiovascular research will be made for the diagnosis and treatment of disease, to examine together with the PSA blood tissue and comparison of the content in both liquid may allow the development of new markers. In this study; The aim of this study is to determine the new markers which can be used in the diagnosis and treatment of CAD by comparing the free amino acid profile of patients with PS and plasmoid from plasma. Pericardial fluid taken during operation with plasma samples taken from patients undergoing bypass surgery and the free amino acid profile of plasma samples from healthy individuals were analyzed by LC-MS/MS.The study revealed 41 free amino acids. Compared to the control group; Carnosine, Arg, Asp, Tyr and Thr levels were found to be significantly lower in both patient plasma and PS, 1-MHIS, 3-MHIS, 4-oh-proline, Cystine, His, Gly, Lys, Norvaline, glutamic acid, Taurine, The levels of orthophosphoryletanolamine, arginino succunic acid, isoleucine, and Cystathionine were found to be significantly high. As a result of this study, it has been determined that free amino acids have the potential to be used in the diagnosis and treatment of CAD.