Primer açık açılı glokomlularda tıbbi tedaviyle koroid kalınlığı ve oküler nabız amplitüdündeki değişiklikler
The alterations of choroidal thickness and ocular pulse amplitude associated with medical treatment in primary open angle glaucoma cases
- Tez No: 508878
 - Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN AKYOL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Primer açık açılı glokom (PAAG) olgularında tedavide kullanılan ilaçların koroid kalınlığı (KK) ve oküler nabız amplitüdü (ONA) üzerindeki etkilerini araştırmak. Materyal ve Metod: Çalışma Aralık 2013-Haziran 2015 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda gerçekleştirildi. Yeni tanı konulmuş 41 PAAG olgusunun 67 gözü ve 26 sağlıklı gönüllünün 52 gözü prospektif olarak değerlendirildi. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı ve tedavi olarak Grup I'e % 0.03 bimatoprost, Grup II'ye de % 0.5 timolol + % 1 brinzolamid sabit kombinasyonu başlandı. Tedavi başlangıcından sonra tüm olgulara 2, 4, 8. haftalarda kontrol muayeneleri yapıldı. Tüm muayenelerde olgulara Pascal Dinamik Kontur Tonometre (DKT) ile göz içi basıncı (GİB) ve ONA ölçümü, optik kohorens tomografi (OKT) ile subfoveal KK, peripapiller retina sinir lifi kalınlığı (RNFL) ve gangliyon hücre kompleksi (GCC) analizini içeren ayrıntılı oftalmolojik muayene yapıldı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 51.76±13.4 olan, 37'si kadın (% 55.2) 30'u erkek (% 44.8) 67 olgunun 119 gözü dahil edildi. Tedavi öncesi Grup I, Grup II ve kontrol grubunun sırasıyla ortalama GİB değerleri 25.5±4.7 / 25.1±5.2 / 16.1±2.9 mm Hg, ortalama ONA değerleri 3.7±1 / 3.6±1.4 / 2.4±0.6 mm Hg ve ortalama KK değerleri 269.4±83 / 264.5±84.4 / 320.1±56.6 μm olarak ölçülmüştür. Tedavi sonrası son muayenede Grup I, Grup II ve kontrol grubunun sırasıyla ortalama GİB değerleri 18.3±2.6 / 18.1±3.4 / 15.7±2.9 mm Hg, ortalama ONA değerleri 2.9±1.2 / 2.8±1.5 / 2.3±0.8 mm Hg ve ortalama KK değerleri 290.2±87.3 / 271.8±82.5 / 319.3±56.8 μm olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effect of several medical treatment options on choroidal thickness (CT) and ocular pulse amplitude (OPA) in primary open angle glaucoma (POAG) cases. Materials and Metods: The study was performed at the Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology between December 2013 and June 2015. 67 eyes of 41 newly diagnosed POAG cases and 52 eyes of 26 healty volunteers were prospectively evaluated. The patients were randomly divided into two groups and bimatoprost 0.03 % was started Group I, timolol 0.5 % + brinzolamid 1 % fixed combination was also started Group II as treatment. The control examinations were performed in all cases at 2nd, 4th, 8th week after the beginning of treatment. The detailed ophthalmological examination was performed in all cases including intraocular pressure (IOP) and OPA measurements with Pascal Dynamic Contour Tonometer (DCT); subfoveal CT, peripapillary retinal nerve fiber layer ( RNFL ) and ganglion cell complex (GCC) analysis with optic cohorence tomography (OCT) at all visits. The obtained data were analyzed statistically. Results: 119 eyes of 67 cases with a mean age of 51.76±13.4 years, 37 females (55.2 %), 30 males (44.8 %), were included in the study. Mean IOP values were measured 25.5±4.7 / 25.1±5.2 / 16.1±2.9 mm Hg, mean OPA values were measured 3.7±1 / 3.6±1.4 / 2.4±0.6 mm Hg and mean CT values were measured 269.4±83 / 264.5±84.4 / 320.1±56.6 μm, respectively before treatment in Group I, Group II and control group. Mean IOP values were measured 18.3±2.6 / 18.1±3.4 / 15.7±2.9 mm Hg, mean OPA values were measured 2.9±1.2 / 2.8±1.5 / 2.3±0.8 mm Hg and mean CT values were measured 290.2±87.3 / 271.8±82.5 / 319.3±56.8 μm, respectively, after treatment in the last examination in Group I, Group II and control group.