Epilepsi hastalarında nöbet sırasında ve nöbetsiz dönemdeki tam kan sayımı parametrelerinin normal sağlıklı bireylerin tam kan sayımı parametreleri ile karşılaştırılması
Comparison of the complete blood count parameters of the epilepsy patients, in seizure and seizure-free periods, with the complete blood count parameters of the normal healthy subjects
  1. Tez No: 508877
  2. Yazar: TARIK EROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE AYDIN TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Epilepsi hastalarında nöbet sırasında ve nöbetsiz dönemdeki tam kan sayımı parametrelerinin normal sağlıklı bireylerin tam kan sayımı parametreleri ile karşılaştırılması. Epilepsi popülasyonun yaklaşık % 1‟ini etkileyen en sık görülen kronik hastalıkların başında gelmektedir. Epilepsi tedavi edilebilir bir hastalıktır ve tedavi maliyeti çeşitli hastalıklara göre daha düşüktür. Buna rağmen yeryüzünde 100 milyon epilepsi hastası olduğu tahmin edilmekte ve bu hastaların 35 milyonunun tedavi almadığı görülmektedir. Hastalığa yönelik farkındalığı artırmak amacıyla WHO (World Health Organization), ILAE (Uluslar arası Epilepsi İle Savaş Ligi ve IBE (Uluslar arası Epilepsi Bürosu), 1997'de global kampanyayı başlatmiştır. Bu çalışmada epilepsili hastalarda hemogram parametreleri incelenmiştir. Epilepsi nöbeti esnasında ve nöbetsiz dönemde inflamasyon varlığı araştırılmış ve bunun göstergesi olan hemogram parametreleri değerlendirilmiştir. Bu çalışma esnasında çalışmaya katılma kriterleri epilepsi tanı kriterlerine uygun olmak, 18 yaş üstü olmak ve epilepsi nöbeti esnasında bilinen enfeksiyonu olmamak (CRP, ESR yüksekliği olmaması) şeklinde belirlenmiştir. Çalışmaya daha önce bilinen epilepsi tanısı almış 52 hasta ve kontrol grubu olarak demografik özellikleri eşleştirilmiş 48 sağlıklı normal gönüllü çalışmaya dahil edilmiş, hemogram parametreleri retrospektif olarak incelenmiştir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda epileptogenezde beyin dokusundaki inflamatuar mekanizmaların rolü üzerinde durulmaktadır. Deneysel modelleri ve insan beyin dokusunda elde edilen veriler epilepside inflamasyonun rolünü göstermektedir. Literatürde, kompleks febril nöbet ve basit febril nöbet ayrımında, MPV nin bir biomarker olarak kullanılabileği ileri sürülmüştür. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda nötrofil lenfosit oranının kardiyovasküler hastalıklarla, solid tümörlerle ve inflamasyonla ilişkisi olduğu ve bunun prognostik öneminin bulunduğu savunulmaktadır. Yine literatürde komplex febril nöbetli hastalarda RDW değeri basit febril nöbetli hastalarda yüksek bulunmuştur. iii Bizim çalışmamızda epilepsi tanılı hastalarda MPV yüksekliği kronik bir inflamasyonun olması açısından anlamlı görülmektedir. Hastalarımızda hem nöbetli hem de nöbetsiz dönemde nötrofil lenfosit oranı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı değildir. Hastaların hem nöbet anı hem de nöbetsiz durumda RDW değerleri normal popülasyona göre yüksek bulunmuştur. Hastalarımızda nöbet sırasında ve nöbetsiz dönemde bakılan değerleri ile normal sağlıklı olguların HGB ve HTC değerleri arasında anlamlı fark olmamakla beraber MCV değerleri kontrol grubuna göre yüksek bulunmuştur. Epilepsi tanılı hastaların epileptik nöbet sonrası normal zamanlardaki kan parametrelerinin normal sağlıklı gönüllerin kan parametreleri ile karşılaştırmasında; WBC, NEU, lenfosit değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparison of the complete blood count parameters of the epilepsy patients, in seizure and seizure-free periods, with the complete blood count parameters of the normal healthy subjects Epilepsy is leading the most common chronic diseases, with the prevalence of 1% among the population. Epilepsy is a curable disease, which has lower treatment costs than various diseases. Despite this, 100 million epilepsy patients are estimated to exist all over the world and 35 million is believed not to have any treatments. To increase awareness on epilepsy, in 1997 WHO (World Health Organization) and ILAE (International League Against Epilepsy) initiated a global campaign in collaboration with IBE (International Bureau for Epilepsy). In this study hemogram parameters of the epilepsy patients were evaluated. During the epileptic seizures and in seizure-free periods, existence of inflammation was investigated and hemogram parameters which are indicators for inflammation were evaluated. In this study inclusion criteria were assigned as full-filling the epilepsy diagnosis criteria, being over the age of 18 and having no infection during the epileptic seizure (no elevation of CPR and ESR levels). 52 patients with priorly known epilepsy diagnosis and 48 healthy volunteers, who were matched according to their demographic characteristics, were included in the study. Hemogram parameters were evaluated retrospectively. Recent studies are focused on the role of the inflammatory mechanisms of the brain tissue in epileptogenesis. Outcomes from the experimental models and human brain tissue, showed the role of inflammation in epilepsy. In the literature it is claimed that MPV can be used as a biomarker in differentiation of complex febrile seizures with simple febrile seizures. Ratio of neutrophil-lymphocyte is shown to be in correlation with cardiovascular diseases, solid tumors and inflammation in latest studies and supported to have a prognostic value. And also in the literature it is v shown that RDW values of the patients with complex febrile seizures are higher than the patients with simple febrile seizures. In our study MPV elevation in patients with the diagnoses of epilepsy, was found to be significant pointing out to have chronic inflammation. Neutrophil-lymphocyte ratio was not statistically significant when compared to the control group, both in seizure and seizure-free periods of the patients in our study. RDW levels of the patients, both in seizure and seizure-free periods, were found to be elevated in comparison to the normal population. Although there was no significant difference between the patients and the normal healthy subjects regarding HGB and HTC values, MCV levels were found to be higher when compared to the values of the control group. When blood parameters of the epilepsy patients in normal post-seizure periods, were compared to the parameters of the healthy volunteers; WBC, neutrophil and lymphocyte values were noted to be significantly different.