Boyun ekstansör kasları güçlendirmek servikal lordoz kaybını düzeltebilir mi ?
Can strenghtening neck extansor muscles fix lose of cervikal lordozis ?
  1. Tez No: 508888
  2. Yazar: SERVER İLTER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ALPAYCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalıĢmanın amacı, servikal ekstansörleri güçlendirmenin servikal eğrilik ve boyun ağrısı üzerine olumlu etki sağlayıp sağlamayacağını araĢtırmaktı. Yöntem: Üç ay süreli, prospektif, gözlemci kör ve randomize kontrollü bu çalıĢmada, iki kez ölçüm uygulandı (baĢlangıçta ve 3 ay ). Hastalar rastgele olarak iki tedavi grubuna ayrıldı. Tüm hastalara etodolak verildi (600 mg/gün, 10 gün boyunca). Kontrol grubu ek bir tedavi almazken, egzersiz grubuna ek olarak üç ay boyunca,ev egzersiz programı Ģeklinde izometrik boyun ekstansör güçlendirme egzersizi verildi. Her iki grupta boyun ağrısı Ģiddeti görsel analog skala (Vizüel Analog Skala; VAS) aracılığıyla değerlendirildi. Servikal omurga radiografileri hasta kabulde ve üç ay aradan sonra olmak üzere iki kez değerlendirildi. Servikal lordoz değerlendirilmesinde posterior tanjant yöntemi kullanıldı. Bu tekniğe uygun biçimde, servikal omurganın total eğriliği olarak adlandırılan, C2 ve C7 omurlarının arka duvarları arasındaki açı ölçüldü. Literatürde belirtildiği gibi; total eğrilik +4ο ile -4ο arasında ise servikal lordoz kaybı veya düzleĢme olarak, +4 değerleri ise sırasıyla lordotik ve kifotik olarak tanımlandı. Bulgular: Katılımcıların yaĢ, cinsiyet, boy, kilo veya ağrı süresi özellikleri bakımından iki grup arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0.05). Servikal lordoz açısı veya boyun ağrısı Ģiddeti bakımından baĢlangıçta iki grup arasında anlamlı bir farklılık yoktu. (p>0.05). Üç ay sonraki servikal lordoz açısı değeri, baĢlangıçtaki değerle karĢılaĢtırıldığında egzersiz grubunda anlamlı düzelme gösterdi (p=0.000), ancak kontrol grubunda farklılık yoktu (p=0.371). Aynı zamanda, servikal lordoz açısının baĢlangıçtan 3 ay sonraki döneme kadar gösterdiğidiği değiĢim dikkate alındığında, egzersiz grubu kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha üstün bulundu (p=0.000). Benzer Ģekilde servikal lordoz açısı normale dönen hasta sayısı bakımından da, egzersiz grubu kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha üstündü (p=0.000). 50 BaĢlangıç ile karĢılaĢtırıldığında; 3 ay sonraki ağrı Ģiddeti her iki grupta da anlamlı olarak azalmıĢtı (p değerleri=0.000). Ancak baĢlangıçtan 3 ay sonraki döneme kadar gerçekleĢen değiĢim göz önüne alındığında, ağrı Ģiddeti açısından iki grup arasında anlamlı farklılık vardı (p=0.000). Sonuç: Servikal ekstensörleri güçlendirme egzersizleri fizyolojik lordozun geri kazanımında ve boyun ağrısının azaltılmasında yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The aim of this study was to determine whether cervical extension strengthening will improve physiological curvature of the cervical spine and neck pain severity. Methods: This was a three-month, prospective, observer-blinded, randomized controlled study with two measurement points (baseline and three month). Patients were randomly assigned to two treatment groups. All patients were given etodolac (600 mg/day for 10 days). The control group received no additional treatment, while the intervention group received additional therapy as a home exercise program consisted of isometric neck extension strengthening forthree months. In both groups, the neck pain severity during rest was measured on a visual analogue scale (VAS). Radiographs of the cervical spine were obtained at the time of admission and then at three months interval. The posterior tangent technique was used in evaluation of cervical lordosis. In accordance with this technique, the angle between the posterior walls of the vertebral bodies C2 and C7, which is called the total curvature of the cervical spine, was measured. As defined in the litearure, we considered loss of cervical lordosis or straight for the total curvature as +4º to -4º,and lordotic and kyphotic as +4, respectively. Results: There were no significant differences in participants‟ age, gender, height, weight or pain duration between two groups (p>0.05). At baseline, there was no difference in cervical lordosis angle or neck pain intensity between groups (p>0.05). Compared with baseline at 3-month follow-up, cervical lordosis angle was significantly improved in the exercise group (P=0.000) but not in the control (P=0.371). Also, the exercisegroup was significantly superior than the control group considering the change data from baseline to month 3 in cervical lordosis angle (p=0.000). Similarly, considering the number of patients in whom cervical lordosis angle returned to normal, the exercise group was significantly superior than the control group (p=0.000). 52 At 3-month follow-up, the pain intensity was significantly reduced in both groups compared with baseline (all P=0.000). Nevertheless, considering the change data from baseline to month 3, there was significant difference between two groups in the pain intensity (P=0.000). Conclusion: Strengthening exercises for the cervical extensors can help restore physiological lordosis and reduce neck pain.