Türkiye'de geleneksel sohbet toplantıları ve bu toplantılarda toplu çalma söyleme geleneği
Playing the tradition of telling traditional public meetings and conversations in these meetings in Turkey
- Tez No: 508894
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ KÖKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Folklor ve Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Ahilik kavramının tanımı ve tarihi geçmişi ile başlayan bu araştırmada, Anadolu'ya hakim olan toplu çalma söyleme geleneğinin illere göre farklılıkları ve benzerliklerini incelenmiş, bu kültürel mirasın bugünkü gelenek anlayışına yansıyıp yansımadığını ortaya koymuştur. Türküler eşliğinde yapılan bu geleneklerin yörelerdeki uygulamaları gözlemlenip gerek kıyafet, gerek müzik, gerek ikramlar gibi kültürel unsurlar tespit edilmiştir. Bu unsurlar, o bölgede yaşayan halkın yaşayış biçimini ve kültürel özelliklerini ortaya koyduğu için yöresel farklılıkların mümkün olduğunu da hatırlatmıştır. Bu çalışmada, Ahilik kültürünün devamı olan ve Türk kültüründe yapılan eğlence ve toplu çalma söyleme geleneklerini ele alınmış, Ahiliğin tanımı yapılmış ve günümüze nasıl geldiği, günümüzde nasıl gelişim gösterdiği, aynı zamanda bu geleneklerin ne derece korunması gerektiği konusunda değerlendirmeler yapılmıştır. Eğlence ve toplu çalma söyleme geleneklerinin, icra ortamlarında ne kadar uygulandığı ve günümüze ne kadar doğru bir şekilde aktarıldığı ortaya konmaya ve bu bağlamda alan araştırmalarına gidilerek konunun desteklenmesi sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the definition and history of the concept of Ahilik, this research examines the playing and singing traditions dominated by Anatolia and the like and reports whether this stuation inherited to the understanding of today's tradition. It is mentioned what developments or changes these traditions (which are applied by singing songs) have showed. This research tried to provide an useful research about clothes, food, music with source scan and individual interview to the literature.These elements remind us that regional differences are possible because they show the living form and cultural characteristics of the people living in that area. This study concerns entertainment and gathered playing and singing traditions which is the continuation of Ahilik culture and applied in Turkish culture.The definition of Ahilik, how it has come to our day,how it has developed,furthermore,the evaluations about at which degree these traditions should be protected were done. It is tried to reveal how much they have been applied in some cities of different regions and how true they have been transferred from the past to our day.Also,this matter is tried to be supported by going field researches.