Hz. Ebû Bekir dönemi devlet bürokrasisi
The state bureaucracy in the reign of Ebû Bekir
- Tez No: 508905
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
“Hz. Ebû Bekir Dönemi Devlet Bürokrasisi”adlı bu çalışma Hz. Peygamber'in vefatından sonra İslam Devleti'nde görev alan kişilerin belirlenmesi, bu kişilerin hangi görevlerde istihdam edildiğinin tespiti ve değerlendirilmesi için yazılmıştır. Dinî ve siyasî otoriteyi temsil eden Hz. Peygamber'in vefatından sonra devletin varlığını devam ettirebilmesi için yapılması gerekenlerin tespiti ve alınan tedbirlerin ortaya çıkarılması bu çalışmanın hedeflerinden biridir. Bu tespiti yaparken ismi geçen görevlilerin; göreve geliş süreçlerini, görevlerini ve görevden ayrılma süreçlerini ele almaya çalıştık. Bu bilgilerden yola çıkarak Hz. Ebû Bekir döneminde görev almış kişilerin kabilelerini ve hangi kabileden kaç kişinin ne tür görevlerde istihdam edildiğinin bilgisini sunmaya gayret ettik. Çalışmanın giriş bölümünde konunun amaç, önem ve yöntemiyle birlikte kullanılan kaynaklara yer verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Hz. Ebû Bekir'in kurmay kadrosu ele alınmış ve merkezi yönetimde görev alan kişiler ilgili başlık altında sunulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde Hz. Ebû Bekir döneminin mali bürokrasisi ele alınmış ve bu dönemde Beytülmâl sorumluluğu ile zekât amilliği görevlerini yürüten kişilerle alakalı bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde Hz. Ebû Bekir döneminin askeri bürokrasisine değinilerek bu dönemde komutan, sancaktar, istihbarat elemanı ve ulak olarak hizmet etmiş kişiler ele alınmıştır. Bu bilgilerden sonra tezin sonuç bölümüne geçilmiş, Hz. Ebû Bekir döneminde görevli olanlar ve bu görevlilerin kabilelerine dair bilgiler sayısal olarak verilmiştir. Bu sonuçlardan sonra Hz. Ebû Bekir'in kişileri görevlendirirken kabile dengesini gözettiği, Hz. Peygamber tarafından görevlendirilen kişileri yerinde bırakmayı tercih ettiği ve dolayısıyla Hz. Peygamber'in izinden gitmeyi kendisine hedef olarak belirlediği, kendi kabilesinden hiç kimseyi doğrudan görevlendirmediği, ridde hadiselerinde kabileleri dinden dönmesine rağmen İslam üzere sabit kalan kişileri çeşitli görevlerle ödüllendirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study called“The State Bureaucracy in the reign of Ebû Bekr”was written for the determination of the people who worked for the Islamic State after the death of Prophet, identifying and evaluating which duties they are employed in. This subject was limited with the reign of Abu Bakr but at the same time, referred to the previous charges of the people who were attended in this period and obtained data on the employment policy of Abu Bakr. In the aftermath Prophet's death who was representing religious and political authority, determining of what must be done for the state to continue its existence and finding out the measures were among the goals of this study. In the introduction section, the aim and the importance of the subject and the followed method in the study was described also resources of the study was mentioned. In the first section of the study, the main staff of Abu Bakr were handled and the people who works under central administration were mentioned under the related title. In the second section of this study, the financial bureaucracy of the reign of Abu Bakr was discussed and given place to the information about people who is responsible for Bayt al-Mal and the collectors of zakat in this reign. In the third section of the study military bureaucracy in the reign of Abu Bakr was discussed and had given information about the people who worked as a commander, a standard bearer, an intelligent element, and as a messenger. After these results, it is seen that, Abu Bakr while he was employing people, considered the tribal balance, preferred not to change the position of people who were employed by the Prophet himself and because of that it is understood his intention was following the path of Prophet and he did not employ anyone from his tribe directly, and he rewarded people with official duties who during the Ridda events.