Şamanlık ve şaman şifacılığı
Shamanism and shaman healing
- Tez No: 508906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKİN EKREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Şamanlık Türklerin henüz miadını doldurmamış kadim inançlarından biridir. Dini ritüelleri, kutlu mekânları, aksesuarları ve diğer birçok sembolleri ile birlikte kapsamlı bir inanç motifi oluşturmaktadır. Ancak Şamanlığın yalnızca dini boyutu bulunmamaktadır. Bu tez ile Şamanlığın doğasında olan iyileştirme gücü ön plana çıkarılarak tıp ve din arasındaki ince bağın görünür hale getirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma için Şamanlıkla alakalı yazılan kaynaklar irdelenerek çapraz okuma yapılmıştır. Ayrıca Orta Asya tıp metinleri, Şaman ayinlerinde yürütülen sağaltım uygulamaları dikkatle incelenerek Şaman şifacılığı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Shamanism is one of the ancient belief of Turks that still have not completed the term. Religious rituals, sacred places, accessories and many other symbols compose an extensive belief pattern. Shamanism, however, does not have only the religious aspect. With this thesis, it is aimed to make the bond between medicine and religion visible by give prominance healing power which inherent in Shamanism. For this study, cross-reading was done by examined the sources that are written about shamanism. In addition, medical texts of Central Asia and healing methods that in shaman rituals are carefully examined and shaman healing was tried to be revealed.