Devletin değişen rolü bağlamında kamu hizmeti olarak elektrik enerjisi
Electricity as a public service in the context of the changing role of the state
  1. Tez No: 508907
  2. Yazar: HASİME AYSUN MARKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALPAY DİKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Modern devlet, burjuva sınıfı ile toplumun farklı gerekçelerle ihtiyaç duyduğu düzen ve güven ortamını oluşturmak üzere yapılan kurgusal bir sözleşme ile kurulmuştur. Kamu yararı, toplumsal sözleşmenin ve kamu hizmetinin kurucu unsurudur. Bu nedenle kamu yararı sağlamak üzere üstlenilen kamu hizmetleri devletin meşruiyetinin sağlanmasında önemlidir. Kamusal ihtiyaçların belirlenmesindeki zorluk kadar, genişleyen kamu hizmet alanları kamu hizmetini faaliyetin niteliğine bakılarak, hizmeti üstlenen organ veya hizmetin görülüş usulü ile tanımlanma çabalarına sebep olmuştur. Elektrik enerjisi de taşıdığı özellikler ile dünya genelinde kamusal ihtiyaç olarak değerlendirilip, 1980'lere kadar kamu hizmeti anlayışı ile sunulmuştur. Ekonomik kriz gerekçe gösterilip, sosyal refah devleti ile birlikte elektrik sektörü de kamusal niteliğinin kalmadığı iddiası ile yapılandırılmıştır. Elektrik enerjisinin kamusal niteliği dikkate alınmadan yapılan neoliberal reformun olumsuz toplumsal sonuçlarını telafi edebilmek için oluşturulan tarife ve koruma mekanizmaları, diğer taraftan piyasanın kârlı görmediği bölgelere elektrik hizmeti götürmekteki isteksizliğinin teşvik yolu ile sağlanması çabaları meşruiyeti sağlama adınadır. Modern devlet, piyasanın yapamadığı düzenlemeleri kamu hizmetleri yolu ile yapar. Toplumsal gerilimler arttığı zamanlarda ise, kamu hizmetleri yolu ile gerilimleri yumuşatarak, meşruiyetini devam ettirir. Elektrik enerjisi de niteliği ile, devletin ikili rolünün açık bir şekilde görülebildiği sektör olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The modern state was formed by a bourgeois class and a fictitious contract to create an environment of order and trust that society needs for different reasons. Public benefit is the founding element of the social contract and public service. For this reason, public services undertaken to provide public benefit are important in ensuring the legitimacy of the state. Expanding public service areas, as well as the difficulty of determining public needs, have led to attempts to define the service organs or service by way of observation, based on the nature of the public service activity. Electricity has been evaluated as a public necessity in the world with the characteristics it carries and it is presented with public service understanding until the 1980s. The economic crisis has been cited, and the social welfare state and the electricity sector are structured with the assumption that there is no public quality. Tariffs and conservation mechanisms designed to compensate for the negative social consequences of neoliberal reform without taking into account the public nature of electricity energy and on the other hand the legitimacy of efforts to provide the incapability of providing electricity service to the areas where the market is not profitable, The modern state makes regulations that the market can not do through public services. When social tensions rise, they continue to legitimize by softening tensions through public services. Electricity, by its nature, is the antithesis of the sector in which the dual role of the state can be clearly seen.