Revisiting the overreaction hypothesis: Evidence from energy sector
Aşırı tepki hipotezinin test edilmesi: Enerji sektöründen örnekler
  1. Tez No: 508913
  2. Yazar: KADER VATANSEVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU REİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma enerji firmalarını temel alarak, New York Borsası'nın etkin olup olmadığını aşırı tepki hipotezi yardımıyla analiz etmektedir. Enerji kullanımının ve yatırımlarının arttığı bu dönemlerde enerji firmaları önem kazanmaktadır. Bunu yaparken De Bondt ve Thaler (1985) çalışmasında yer alan metodoloji takip edilerek Ocak 1981 ve Aralık 2016 dönemi analiz edilmiştir. Ek olarak, çeşitli zaman aralıkları (60 ay, 48 ay, 36 ay, 24 ay, 18 ay ve 12 ay), formasyon dönemi sonundaki sıralama ile oluşan çeşitli sayılardaki ilk ve son firma portföyleri (5 firma, 10 firma, 20 firma) ve 2008 krizi kontrol edilmiştir. Bulgularımda, enerji sektörü hisse senetlerinde aşırı tepki hipotezinin ve zıtlık stratejisinin varlığına dair anlamlı sonuçlar elde edilememiştir. Dolayısıyla, enerji piyasasının en azından incelenen zaman aralığında etkin olduğu ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the effectiveness of New York Stock Exchange through the hypothesis of overreaction based on energy firms. Energy companies have been gaining importance because of increased energy usage and investment in energy companies. In doing so, the methodology of De Bondt and Thaler (1985) is followed and period of January 1981 and December 2016 is analyzed. In this analysis, various time intervals (60 months, 48 months, 36 months, 24 months, 18 months and 12 months), several number of firms' from top and bottom at the end of formation periods (5 firms, 10 firms, 20 firms) and the 2008 mortgage crisis are controlled. In my findings, I observe no significant evidence that support hypothesis of overreaction and contrarian strategy which means buying past losers and selling past winners. Thus, I conclude that the energy market is efficient at least during the time interval examined at New York Stock Exchange (NYSE).