Skipping across the Bosphorus: Post-jump returns at ultra-high frequency
Boğaz'da sektirmek: Ultra yüksek frekansta sıçrama sonrası getiriler
- Tez No: 823038
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT GÜNTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Maliye, Econometrics, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören yüksek likiditeye sahip hisse senetlerinde gün içi sıçramaları iki yaygın kullanılan sıçrama test yöntemi ve ultra yüksek frekanslı veri kullanarak titizlikle araştırmaktadır. Ayrıca, sıçrama tespit doğruluğunu artırmak için fiyat sekmesi adında tamamen fiyat bazlı üç sıçrama yöntemi geliştirilmiştir. Bulgular, sıçrama yönünden bağımsız olarak sıçrama sonrası ters yönlü getirilerin varlığını ortaya koymaktadır. Bu piyasa davranışını, aşağı sıçramalardan sonra uzun, yukarı sıçramalardan sonra kısa pozisyon alarak kullanan karlı bir ticaret stratejisi oluşturulmuştur. Stratejinin performansı, farklı sıçrama tespit yöntemleri ve güven aralıklarında karşılaştırılmıştır. Lojistik regresyon analizleri, göreceli adım büyüklüğü ile sıçrama olasılığı arasında anlamlı bir negatif korelasyon olduğunu göstermektedir. Göreceli adım büyüklüğü, hacim, sıçrama öncesi getiriler, sektör, sıçrama zamanlaması, endeks sıçramaları ve alternatif sıçrama tespit yöntemleri gibi faktörleri dikkate alan Olağan En Küçük Kareler (OLS) ve Yerel Tahminli Dağılım Grafiği Düzleştirme (LOESS) kullanılarak yapılan ek analizler de bulunmaktadır. Önemli olarak, göreceli adım büyüklüğü ile sıçrama sonrası ters yönlü getirilerin büyüklüğü arasında pozitif bir korelasyon keşfedilmiştir. Başka bir önemli bulgu, sıçrama esnasındaki işlem hacmi ile sıçrama sonrası ters yönlü getirilerin büyüklüğü arasında pozitif bir korelasyon olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, potansiyel olarak büyük piyasa emirlerinden kaynaklanan yüksek hacimlerin, birden fazla adım içeren hisse senedi fiyatı artışlarına neden olduğunu ve göreceli adım boyutu büyük olduğunda, bu hareketlerin bir aşırı tepkiyi tetiklediğini ve ardından belirli bir süre içinde bir tersine dönüşe yol açtığını göstermektedir. Bu bulgular, küçük fiyatlı hisse senetleri için adım büyüklüğünün aşırı olduğunu ve orta aralık için de idealden büyük olduğunu önermektedir. Bu nedenle, Borsa İstanbul yönetiminin bu çalışmanın sonuçlarını dikkate alarak piyasa likiditesini iyileştirmek için adım büyüklüğü politikasını gözden geçirmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study rigorously investigates intraday jumps in highly liquid stocks listed on Borsa Istanbul (BIST) using two common jump test methods and ultra-high frequency data. Additionally, three purely price-based jump methods, referred to as Price Skipping, were developed to improve jump detection accuracy. The findings reveal the presence of reversal post-jump returns, irrespective of the jump direction. A profitable trading strategy was established, exploiting this market behavior by taking long positions after down jumps and short positions after up jumps. The strategy's performance was compared across different jump detection methods and confidence intervals. Logistic regression analyses demonstrate a significant negative correlation between relative tick size and jump occurrence. Additional analyses using Ordinary Least Squares (OLS) and Locally Estimated Scatterplot Smoothing (LOESS) consider factors such as relative tick size, volume, pre-jump returns, sector affiliation, jump timing, index jumps, and alternative jump detection methods. Importantly, a positive correlation was discovered between relative tick size and the magnitude of reversal post-jump returns. Another significant finding suggests a positive correlation between trading volume during jumps and the magnitude of reversal post-jump returns. These results indicate that high volumes, potentially resulting from large market orders, induce stock price jumps involving multiple ticks, and when the relative tick size is large, these movements trigger an overreaction, subsequently leading to a reversal within a defined time period. These findings suggest that the tick size is excessive for the small priced stocks and suboptimal for the middle range. Therefore, it is recommended that Borsa Istanbul's management consider revising their tick size policy to enhance market liquidity, considering the implications of this study.