Avusturya-Macaristan'ın Bosna-Hersek'i işgale karşı Boşnakların direnişi (1878)
The resistance of Bosniaks during the Austro-Hungarian occupation of Bosnia and Herzegovina (1878)
  1. Tez No: 508943
  2. Yazar: ENES TURBIC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
1878 yılının yaz aylarında Avusturya-Macaristan monarşisi tarafından gerçekleştirilen Bosna-Hersek'in işgali, bu Balkan ülkesi açısından yakınçağdaki en önemli tarihi olaylardan biridir. İşgal, ülkedeki sosyo-politik ilişkileri doğrudan etkilemiştir. Avusturya-Macaristan monarşisinin güney sınırlarını genişletmek amacıyla Osmanlı devletinin iki batı vilayetini (Bosna ve Hersek vilayetler) işgali etmeyi planlamaktaydı. Avusturya-Macaristan'ın Bosna-Hersek'i hızlı bir şekilde ele geçireceği o dönemde en yaygın görüştü. Lakin Boşnakların çetin direnişleri bu düşünceleri boşa çıkarmıştır. Avusturya-Macaristan'a karşı direniş bazı bölgelerde birkaç ay sürmüş hatta Bosna ve Hersek vilayetlerinin bazı bölgelerinde bu direniş hareketleri kısmen başarıya ulaşmıştır. Tezimizin amacı, işgal sürecinin analiz edilmesi, Boşnakların işgale karşı örgütlenmesi, silahlı direnişi, işgalin sonuçları ve bu sonuçlara Boşnakların direniş hareketlerinin etkisini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
The occupation of Bosnia and Herzegovina by the Austro-Hungarian Empire in the summer of 1878 is one of the most important events in the modern history of this Western Balkan country. The occupational process had a direct influence on the socio-political relations in the country. The plan to enlarge the Austro-Hungarian border included occupation of the Western Ottoman province (the province of Bosnia and Herzegovina). Although it was thought that the occupational process will unfold quickly and efficiently, the Bosnians demonstrated a strong resistance. The resistance movement lasted few months and it was successful in several locations. The aim of this master's thesis is to analyze the resistance movement, the organization of the armed resistance by the Bosnians and the outcome of the occupation.