Turgay Erdener'in klasik gitar için yazdığı 'Loneliness by e. e. cummings' isimli eserinin icrasında tel tınlamalarının susturulması üzerine bir araştırma
A research about muting string resonances when performing 'Loneliness by e. e. cummings' by Turgay Erdener on classical guitar, proficiency in art thesis
- Tez No: 508942
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ABDURRAHMAN KANNECİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, Türk besteci Turgay Erdener'in klasik gitar için yazmış olduğu eserlerden biri olan“LONELINESS by E. E. Cummings”isimli eserin icrasında tel tınlamalarının susturulmasını sağlamanın olanakları araştırılmıştır.“Giriş”kısmında bulgulara yön verecek şekilde bazı tanımlar yapılmış, çeşitli kavramlar açıklığa kavuşturulmuş ve problem durumuna değinilmiştir.“Yöntem”kısmında araştırmada hangi yöntemlerle kaynak tarandığı ve bulgulara ulaşıldığı açıklanmıştır. Ardından“Bulgular ve Yorumlar”kısmında araştırmanın problem durumuna yönelik bulgular elde edilmiş ve bunlar yorumlanmıştır. Son olarak araştırmanın“Sonuç ve Öneriler”kısmında elde edilen bulgular ışığında ulaşılan sonuçlara yer verilerek öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, possibilities of muting string resonances when performing“LONELINESS by E. E. Cummings”by Turgay Erdener have been researched. In the first part, there are definitions and well-substantiated explanations to cast more light on the findings. The second part covers the methods of scanning sources to reach findings of the research. The third part includes the findings with their interpretation. Finally, there are results about the findings obtained, along with suggestions that made in the conclusion of this research.