Bosna-Hersek'in Avusturya-Macaristan İmparatorluğu tarafından işgalinin Osmanlı basınına yansıması
The reflection in the Ottoman press on the occupation of Bosnia and Herzegovina by Austria-Hungary Empire
- Tez No: 696628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Osmanlı Devleti ve Bosna-Hersek arasındaki ilişki asırlara dayanmaktadır. Tezin amacı, bu ilişkiyi coğrafi temellendirmeler ve tarihi irdelemeler ile anlatmak, Bosna-Hersek'teki Osmanlı hâkimiyetinin üzerinde durmak ve Bosna-Hersek'in Osmanlı İmparatorluğu ile bağlantısının nasıl koptuğunu açıklamaktır. Berlin Antlaşması, Bosna-Hersek'in yeni bir siyasi yönetime gireceğini göstermektedir. Buna göre işgal süresince siyasi ve sosyal gelişmeler, Boşnak halkının gerçekleştirdiği direniş ve yapılan işgalin Bosnalı Müslüman halkın etnik kimliklerinin oluşmasındaki etkisi üzerinde de durulacaktır. Tüm bu üzerinde durulan ana meselelerin ele alınabilmesi için Osmanlı Devleti'nde bu süre zarfında basın hayatına devam eden Tercüman-ı Hakikat, Tercüman-ı Şark, Ceride-i Havadis ve Vakit gazeteleri tezin ana desteğini sağlayacaklardır. Gazete haberleri konunun geçtiği dönemde halkın genelinin ne düşündüğünü bize göstermektedir. Bu anlamda yapılan haberler ile birlikte Osmanlı Devleti'nde işgal süreci ile nasıl başa çıkıldığı ve bu işgale Osmanlı Devleti'nin nasıl karşı çıktığı açıklanmaya çalışılacaktır. Osmanlı basın kaynakları Müslüman Boşnak halkın yaklaşık üç aylık işgal döneminde çekmiş olduğu sıkıntıları ortaya çıkaracaktır. Aynı zamanda da yine Osmanlı basını baz alınarak bu dönemde gerçekleşen göç hareketlerine de dikkat edilecektir. Bu çalışma, işgal olayı, Tercüman-ı Hakikat, Tercüman-ı Şark, Ceride-i Havadis ve Vakit gazeteleri ile tarihi bir arka plana uygun olarak ve adım adım işgal sürecini takip ederek konunun daha iyi analiz edilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between Ottoman Empire and Bosnia and Herzegovina dates back a long time period. The purpose of this thesis is to talk about this relationship with geographical justifications and historical inspections, to discourse Ottoman Empire's dominance on Bosnia and Herzegovina and to clarify how these two ruptured their connection. Berlin Agreement shows that Bosnia and Herzegovina will start a new political administration. According to this, the topics that will be underlined are the political and social improvements during the occupation, the opposition that Bosnian people showed and how this occupation effected Bosnian muslims to create their own ethical identities. To be able to handle all these main problems, Tercüman-ı Hakikat, Tercüman-ı Şark, Ceride-i Havadis and Vakit newspapers which were some of the main sources of the Ottoman Empire in the meantime will be our fundamental supports in the thesis. In this news show us what public think generally. With this press organ it will be explained how the Ottoman Empire dealt with the occupation process and how the country protest the phenomenon. Ottoman Empire's press resources will reveal the difficulties that Muslim Bosnian people had to face while the three month occupation period. At the same time, movement of migration happening at this time period will be considered, based on the Ottoman press. The thesis will contribute to analyze the subject according to historical background with the Tercüman-ı Hakikat, Tercüman-ı Şark, Ceride-i Havadis and Vakit newspapers and by following the procession of occupation step by step.