İcra Hukukunda rehin açığı belgesi
Pledge deficit document in Enforcement Law
- Tez No: 508956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
“İcra Hukukunda Rehin Açığı Belgesi”başlığını taşıyan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmada, İcra ve İflas Kanunu madde 152'de düzenlenen (kesin) rehin açığı belgesi ve İİK m. 150/f'de düzenlenen geçici rehin açığı belgesi doktrin görüşleri ve yargı kararları da dikkate alınarak incelenmiştir. Birinci bölümde, rehin hakkının tanımı, rehin hukukunda geçerli ilkeler ve rehnin güvence altına aldığı alacak kapsamı ile ilgili genel bilgiler açıklanmıştır. İkinci bölümde, rehin hakkı sahibinin, İcra ve İflas Kanunu madde 45'te düzenlenen rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takibe başvurması zorunluluğu ile geçici rehin açığı belgesi ve kesin rehin açığı belgesine ilişkin düzenlemeler arasındaki ilişki cebri icra hukukundaki menfaatler dengesi dikkate alınarak ortaya koyulmuştur. Üçüncü bölümde, kesin rehin açığı belgesinin tanımı, hukukî niteliği, düzenlenmesi, hüküm ve sonuçları aktarılmıştır. Bu bölümde, belgenin düzenlenme koşulları, koşulların gerçekleşmesi ile takip hukuku bakımından doğurduğu sonuçları üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu belgeye bağlanan alacağa ilişkin maddi hukuktaki hükümlerle incelenerek bilgi verilmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise, geçici rehin açığı belgesinin tanımı, düzenlenmesi ve takip hukukunda doğurduğu hüküm ve sonuçları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study titled“Pledge Deficit Document in Enforcement Law ”consists of four sections. In this study, the pledge deficit document (final) regulated in the article 152 of the Code of Enforcement and Bankruptcy and the temporary pledge deficit document regulated in the article 150/f of the CEB are examined by taking account of the comments in the doctrine and judicial decisions. In the first section, general information regarding the definition of right of pledge, applicable principles in the law of pledge and the scope of the receivable secured by the pledge are described. In the second section, the relation between the regulations regarding the temporary pledge deficit document and final pledge deficit document upon the appeal of pledgee to legal proceeding by means of foreclosing of the pledge prepared in the article 45 of the Code of Enforcement and Bankruptcy has been discussed with the consideration of the balance of interests in the law of compulsory enforcement. In the third section, the definition, the legal nature, regulation, effects and consequences of the final pledge deficit document are conveyed. In this section, the regulation terms, and their legal consequences on their realization in terms of code for quashing are being emphasized. Moreover, information has been provided by examining the document with the terms on material law regarding the receivable linked to this document. In the last section of our study, the definition of temporary pledge deficit document, its regulation and the effects and consequences that arise on law of compulsory enforcement have been described.