Investigation of user attitudes and perceptions toward brands on social media in relation to purchase intention case study: Analysis of Koton's social media strategies
Sosyal medyada varlık gösteren markalara karşı tüketici davranış ve tutumlarının satın alma kararı ile ilişkisinin incelemesi case study: Koton'un sosyal medya stratejilerinin incelemesi
  1. Tez No: 508965
  2. Yazar: AYŞE GÜL YÜZÜAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİME DEMET SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sosyal medya, şirketlere kullanıcılara ulaşmak ve kullanıcılarla iletişim kurmak için imkân sağlayarak, yeni iş fırsatları yaratır. Dijital reklamcılığın en büyük itici gücü haline gelen, çevrimiçi reklamcılık olarak da bilinen sosyal medya alanına yatırım yapmak için gönüllü olan her marka, etkili bir sosyal medya stratejisine sahip olmalıdır. Tüm sosyal medya platformları farklı kullanıcı profilleri, özellikler ve teknolojik altyapıya sahiptir. Kullanıcılar ve markalar arasında anlamlı bir diyalog kurmak için hem ortamı hem de kullanıcıları çevrimiçi olarak kontrol edebiliyor ve anlıyor olmak gerekir. Bu çalışma, çeşitli sosyal medya kanallarının nasıl işlediğini açıklamakta, sosyal medya reklamcılığına karşı kullanıcı tutumlarıyla başlayan ve çevrimiçi kullanıcılar arasında satın alma niyeti ile sona eren süreçte sosyal medyanın etkisi hakkında hipotez önermekte, markaların internet reklamcılığını stratejilerine adapte ederken dikkate alması gereken bazı konuların altını çizmektedir. Ayrıca tüm teoriyi somutlaştırmak için konuları, perakende tekstil markası Koton'un stratejilerini ve uygulamalarını örnek alarak tartışır. Çalışmada elde edilen sonuçlar, markaların sosyal medya girişimlerini daha ileriye taşımak için kullanılabilir. Çünkü bu çalışma, kullanıcı tutumları ve algılarıyla alakalı iç görüler sunarak bunlardan nasıl yararlanılacağı ile ilgili ayrıntılı tavsiyeler vermektedir.
Özet (Çeviri)
Social media enables companies to find business opportunities to reach users and communicate with them. Any brand volunteering to invest in online advertising should have an effective social media strategy. All social media platforms have unique technology to offer, user profiles and features. It takes expertise and through research of both the medium and the users online to establish a meaningful dialogue between users and brands. This study explains how various social media channels operate, proposes hypothesis about the effect of social media on the process that starts with attitude toward brands online and ends with purchase intention among online users, underlines some issues brands must consider while adapting to online advertising. Also to concretize all the theory, it presents a case study of the retail textile brand Koton by discussing Koton's strategies and implementations under every topic. The results can be used to carry businesses social media initiatives further as the study proposes detailed insights of user attitudes and perceptions along with how to benefit from them.