Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkilerinde göç ve sınır yönetimi stratejileri
Migration and border management strategies in Turkey and European Union relations
- Tez No: 508967
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Türkiye'nin AB adaylığı sürecinde ve AB'ye katılım müzakerelerinde göç yönetimi ikili ilişkileri etkileyen en önemli konulardan birisidir. Avrupa'da 1970'li yıllardan sonraki genel eğilimi göç olgusuna ve göçle gelen kişi ya da kitlelere karşı artan oranda güvenlik kaygısı oluşturmuş; AB'ye yönelen göç akımlarının engellenmesi ve AB dış sınırlarının korunması hususu Birlik için en önemli öncelik haline gelmiştir. AB, kendi güvenliğinden kaynaklanan nedenlerle göç ve sınır yönetimi konusundaki güvenlik esaslı politika ve uygulamalarını dışsallaştırarak üye ve aday ülkeler üzerinde de tesis etmek istemekte, aday veya üye ülkelerin Avrupalılaşma süreci de bu ülkelerin iç mevzuatlarının AB müktesebatı ile uyumlu hale gelmesini gerekli kılmaktadır. Tezde AB'nin göçü güvenlikleştirmesinin ve Türkiye'nin Avrupalılaşma sürecinin Türkiye'nin göç ve sınır yönetimi politikasının dönüşümü üzerinde etkili olup olmadığı sorgulanacaktır.Tezin temel varsayımları göç olgusunun AB'de güvenlikleştirilmesi ve Türkiye'nin Helsinki Zirvesi ile başlayan Avrupalılaşma süreciyle beraber Türkiye'nin göç ve sınır yönetimine ilişkin politika ve uygulamalarının AB güvenliği temelinde önemli değişim ve dönüşüm geçirerek Avrupalılaştığı yönündedir. Ancak söz konusu Avrupalılaşma göç ve sınır yönetimine ilişkin bütün politika çıktılarında aynı derecede bütüncül bir etki yaratmamış, çeşitli politika çıktılarında farklı derecede etkide bulunmuştur. Türkiye'de göç yönetiminin Avrupalılaşmaya bağlı bir şekilde ağırlıklı olarak AB kontrolü ile yönetilmesi Türkiye güvenliğinin AB güvenliği lehine ikinci planda kalmasına neden olmakta, Türkiye'de göç yönetiminden kaynaklanan sorunları, göçün oluşturduğu veya oluşturması muhtemel olumsuzlukları çözmekte yeterli olamamaktadır. Bu nedenden dolayı göç yönetiminin çok aktörlü bir zeminde, Avrupa güvenliğinden ziyade Türkiye güvenliğini merkeze alarak, geleceği ve birkaç adım ilerisini hesaba katarak stratejik bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Bu da Türkiye'de stratejik göç yönetişimi modeline duyulan gereksinimi ortaya çıkarmaktadır. AB'nin aday ülkeler üzerinde Avrupalılaşmaya bağlı etkisini Türkiye örneği üzerinden ele alan bu tez vaka çalışmasına dayanmakla birlikte çalışmada genel olarak doküman analizi ve literatür taraması yöntemlerinden yararlanılmıştır. Zaman zaman yapılan söylem analizleriyle birlikte göç ve sınır yönetimi konularında kanun uygulayıcısı olarak görev yapan yirmi kişi ile yapılan görüşmeler çalışmanın bulgularının ve model önerisinin ortaya çıkmasında yol gösterici olmuştur. Anahtar Kelimeler : Göç, Sınır Yönetimi, Güvenlikleştirme, Avrupalılaşma, Stratejik Yönetim, Yönetişim
Özet (Çeviri)
Turkey's EU candidacy and migration management in EU accession negotiations is one of the most important issues affecting bilateral relations. The general tendecy in Europe after 1970s is a security concern for immigration phenomenon and immigrants who migrated to Europe. Prevention of immigration flows towards the EU and protection of EU external borders have become the most important priority for the Union. EU wants to externalize its security-based policies and practices related to migration and border management on member and candidate countries as well. Besides, the process of Europeanization of candidate or member states require that their domestic regulations must be aligned with the EU Acquis. In this thesis, it will be researched that whether the securatization of migration by EU and Europeanization process of Turkey have had an impact on transformation of Turkey's migration and border management policies. The basic assumption of this thesis is that Turkey's policies and practices with respect to migration and border management have undergone a significant change and transformation with the securitization of migration by EU and Turkey's europeanization process began with Helsinki Summit. However, the Europeanization does not have a linear effect on all policy outputs on migration and border management. Europeanization has been influential at different levels in various policy outputs. Migration management in Turkey has been mainly carried out by EU-control depending on Europeanization process of Turkey. Because of the EU's dominant position in the management of migration in Turkey causes Turkey's security stay in the background. Therefore, migration management in Turkey should be realized with contribution of so many actors by prioritising toTurkey's security and policies should be developed by considering the future and a few step forward. These reveal the necessity for strategic migration governance model. This thesis deals EU's impact on candidate countries with Europeanization in the case of Turkey and is based on case-study. In the study, document analysis and literature search methods were used in general. In some cases discourse analysis and interviews with twenty people who act as law enforcement officers in migration and border management issues have been guide to the findings of this thesis and model proposal presented. Key Words : Migration, Border Management, Securitization, Europeanization, Strategic Management, Governance